NSWRFL 1983

Like us on Facebook Like us on Facebook

Follow us on Twitter Follow us on Twitter

Join us on our forums Jump on the forums

Support us! Become a Rugby League Project Patron!

Round 7

Results

Click on the View icon to view corresponding match page. Please note that you can click on teams, players, referees and venues in the list below, but the link colour has been removed in order to improve readability.

View  Eastern Suburbs 30 (R. Ayliffe, I. Barkley, R. Gibbs, M. Gurr, J. Masterman tries; M. Eden 4 goals; K. Hastings 2 field goals) defeated Balmain 22 (G. Bridge, G. Lane, M. Lawson, R. Ryan tries; O. Filipaina 3 goals) at Leichhardt Oval.
Date: Sat, 9th April12:00 AM.   Halftime: Eastern Suburbs 23-4.   Scrums: 8-all.   Penalties: Eastern Suburbs 13-11.   Referee: Kevin Roberts.   Crowd: 8,437.
View  Illawarra 38 (S. McKellar 3, A. McIndoe 2, P. Thompson, K. Thurgate tries; J. Dorahy 5 goals) defeated Canberra 24 (C. O'Sullivan 2, A. Gilbert tries; R. Giteau 6 goals) at Seiffert Oval.
Date: Sun, 10th April12:00 AM.   Halftime: Illawarra 20-14.   Scrums: Canberra 11-7.   Penalties: Illawarra 16-14.   Referee: Graham Annesley.   Crowd: 12,435.
View  Canterbury 28 (C. Anderson, P. Gould, C. Mortimer tries; R. Conlon 8 goals) defeated Newtown 6 (D. Lance try; R. Sigsworth goal) at Henson Park.
Date: Sun, 10th April12:00 AM.   Halftime: Canterbury 8-6.   Scrums: Newtown 12-5.   Penalties: Canterbury 13-11.   Referee: Martin Weekes.   Crowd: 4,506.
View  North Sydney 22 (M. Cox 2, J. Adam, A. Sheppard tries; L. Kelly 3 goals) defeated Western Suburbs 16 (W. Boland, S. Broughton, G. Fahd tries; D. Greene 2 goals) at North Sydney Oval.
Date: Sun, 10th April12:00 AM.   Halftime: Western Suburbs 10-2.   Scrums: Western Suburbs 6-5.   Penalties: North Sydney 11-9.   Referee: Mick Stone.   Crowd: 5,425.
View  Cronulla 18 (D. Burnes, S. Hardy, G. Mullane tries; D. Sorensen 3 goals) defeated Parramatta 14 (S. Ella, E. Grothe tries; M. Cronin 3 goals) at Belmore Sports Ground.
Date: Sun, 10th April12:00 AM.   Halftime: Cronulla 12-8.   Scrums: Parramatta 11-10.   Penalties: Parramatta 14-3.   Referee: Chris Ward.   Crowd: 8,105.
View  Manly Warringah 14 (K. Boustead, J. Ribot de Bresac tries; G. Eadie 3 goals) defeated St George 10 (M. O'Connor try; S. Gearin 3 goals) at Kogarah Oval.
Date: Sun, 10th April12:00 AM.   Halftime: St George 4-2.   Scrums: Manly Warringah 6-4.   Penalties: Manly Warringah 14-13.   Referee: John Gocher.   Crowd: 15,166.
View  Penrith 36 (G. Clements, N. Glover, C. Houghton, M. Levy, L. Platz, R. Simmons, P. Younane tries; M. Levy 4 goals) defeated South Sydney 13 (S. Browne, N. Gibbs tries; T. Melrose 2 goals; K. Wright field goal) at Redfern Oval.
Date: Sun, 10th April12:00 AM.   Halftime: Penrith 10-6.   Scrums: Penrith 10-7.   Penalties: Penrith 12-10.   Referee: Lionel Green.   Crowd: 3,982.

 

Last modified: Tue, 02 Jun 2020 21:20:53 +0000 (Sydney time)