NSWRFL 1983

Like us on Facebook Like us on Facebook

Follow us on Twitter Follow us on Twitter

Join us on our forums Jump on the forums

Support us! Become a Rugby League Project Patron!

Round 20

Results

Click on the View icon to view corresponding match page. Please note that you can click on teams, players, referees and venues in the list below, but the link colour has been removed in order to improve readability.

View  Illawarra 25 (O. Saunders 2, J. Dorahy, S. McKellar tries; J. Dorahy 4 goals; P. Thompson field goal) defeated Newtown 8 (M. Speechley try; K. Wilson 2 goals) at Orana Park.
Date: Sat, 9th July12:00 AM.   Halftime: Illawarra 10-2.   Scrums: Newtown 9-6.   Penalties: 11-all.   Referee: Martin Weekes.   Crowd: 2,503.
View  Canterbury 9 (C. Anderson, C. Mortimer tries; P. Gould field goal) defeated St George 2 (S. Gearin goal) at Kogarah Oval.
Date: Sat, 9th July12:00 AM.   Halftime: Canterbury 4-0.   Scrums: St George 10-7.   Penalties: Canterbury 13-12.   Referee: Barry Barnes.   Crowd: 6,434.
View  Manly Warringah 16 (D. Brown, N. Cleal, J. Ribot de Bresac tries; G. Eadie, P. Sigsworth goals) defeated Balmain 9 (K. Hemsley try; D. Brooks 2 goals; N. Whittaker field goal) at Leichhardt Oval.
Date: Sun, 10th July12:00 AM.   Halftime: Manly Warringah 6-4.   Scrums: Balmain 10-4.   Penalties: Balmain 8-6.   Referee: John Gocher.   Crowd: 9,791.
View  Canberra 22 (A. Marina 2, C. Bellamy, S. O'Callaghan tries; R. Giteau 3 goals) defeated Cronulla 14 (R. Beckett, J. O'Connor tries; S. Hardy 3 goals) at Seiffert Oval.
Date: Sun, 10th July12:00 AM.   Halftime: 10-all.   Scrums: Cronulla 7-6.   Penalties: Canberra 14-13.   Referee: Graham Annesley.   Crowd: 7,956.
View  Eastern Suburbs 42 (G. Atkins 2, I. Barkley, P. Grounds, M. Gurr, D. Michael, A. Neil tries; M. Eden 7 goals) defeated Penrith 28 (K. Wolffe 2, D. Griffen, D. Hasler, K. Pobjie tries; G. Jennings 4 goals) at Sydney Sports Ground.
Date: Sun, 10th July12:00 AM.   Halftime: 18-all.   Scrums: Penrith 9-6.   Penalties: Eastern Suburbs 10-7.   Referee: Kevin Roberts.   Crowd: 3,381.
View  South Sydney 16 (M. Carberry, K. Wright tries; T. Melrose 3 goals; K. Wright 2 field goals) defeated North Sydney 12 (C. Luckman, D. Rodgers tries; L. Kelly 2 goals) at North Sydney Oval.
Date: Sun, 10th July12:00 AM.   Halftime: 0-all.   Scrums: South Sydney 6-2.   Penalties: North Sydney 19-12.   Referee: Graeme West.   Crowd: 7,550.
View  Parramatta 39 (E. Grothe, N. Hunt, M. Laurie, P. Mares, G. Martine, M. Pattison, R. Quinn tries; S. Ella 4, N. Hunt goals; S. Ella field goal) defeated Western Suburbs 0 at Belmore Sports Ground.
Date: Sun, 10th July12:00 AM.   Halftime: Parramatta 16-0.   Scrums: Western Suburbs 12-10.   Penalties: Parramatta 11-10.   Referee: Chris Ward.   Crowd: 6,669.

 

Last modified: Wed, 01 Jul 2020 01:43:56 +0000 (Sydney time)