ARL 1996

Like us on Facebook Like us on Facebook

Follow us on Twitter Follow us on Twitter

Join us on our forums Jump on the forums

Support us! Become a Rugby League Project Patron!

Round 13

Results

Click on the View icon to view corresponding match page. Please note that you can click on teams, players, referees and venues in the list below, but the link colour has been removed in order to improve readability.

View  Canberra 16 (L. Daley, K. Nagas, R. Wiki tries; J. Ferris, D. Furner goals) defeated Sydney City 12 (P. Jorgensen, M. Sing tries; I. Cleary 2 goals) at Bruce Stadium.
Date: Fri, 28th June12:00 AM.   Scrums: Canberra 5-3.   Penalties: Sydney City 9-8.   Referee: Kelvin Jeffes.   Crowd: 10,410.
View  Auckland 32 (S. Jones 2, G. Alexander, S. Eru, S. Hoppe, J. Kirwan tries; G. Ngamu 4 goals) defeated Western Suburbs 16 (A. Leeds, K. McGuinness, K. McGuinness tries; A. Leeds 2 goals) at Ericsson Stadium.
Date: Sat, 29th June12:00 AM.   Scrums: Western Suburbs 6-5.   Penalties: Auckland 8-6.   Referee: Paul McBlane.   Crowd: 17,500.
View  South Sydney 18 (J. Bell, D. Trindall, S. Wilson tries; C. Field 3 goals) defeated Gold Coast 16 (D. Baildon, C. Orr, G. Whittaker tries; B. Hurst 2 goals) at Carrara Stadium.
Date: Sat, 29th June12:00 AM.   Scrums: South Sydney 5-1.   Penalties: South Sydney 10-9.   Referee: Paul Simpkins.   Crowd: 11,153.
View  North Sydney 48 (B. Dallas 3, B. Ikin 3, M. Buettner, C. Caruana tries; J. Taylor 8 goals) defeated Illawarra 18 (P. McGregor 3 tries; R. Wishart 3 goals) at North Sydney Oval.
Date: Sat, 29th June12:00 AM.   Scrums: 9-all.   Penalties: North Sydney 7-6.   Referee: Mark Oaten.   Crowd: 8,404.
View  Sydney Tigers 18 (W. Kennedy 2, M. Dorreen tries; I. Herron 3 goals) defeated North Queensland 16 (M. Coorey, A. Dunemann, D. Gibson tries; R. Cressbrook 2 goals) at Parramatta Stadium.
Date: Sat, 29th June12:00 AM.   Scrums: North Queensland 6-5.   Penalties: Sydney Tigers 8-5.   Referee: Neil Almond.   Crowd: 4,257.
View  Brisbane 30 (S. Renouf 2, M. Hancock, A. Langer, D. Lockyer, B. Thorn tries; W. Carne 2, D. Lockyer goals) defeated Parramatta 24 (C. Lawler, S. Mahon, A. Raper, D. Woods tries; C. Lawler 4 goals) at ANZ Stadium.
Date: Sun, 30th June12:00 AM.   Scrums: Brisbane 7-5.   Penalties: Brisbane 8-7.   Referee: David Manson.   Crowd: 22,412.
View  Canterbury 24 (D. Halligan, J. Hetherington, S. Hughes, S. Reardon tries; D. Halligan 4 goals) defeated Newcastle 14 (K. Beauchamp, B. Grogan, D. Treacy tries; A. Johns goal) at Belmore Sports Ground.
Date: Sun, 30th June12:00 AM.   Scrums: Canterbury 8-7.   Penalties: Canterbury 9-5.   Referee: Eddie Ward.   Crowd: 7,628.
View  South Queensland 20 (K. Carmichael, R. Doyle, J. Wendt tries; T. Norton 3, G. Jarrett goals) defeated Penrith 16 (R. Girdler 2, P. Adamson tries; R. Girdler 2 goals) at Penrith Football Stadium.
Date: Sun, 30th June12:00 AM.   Scrums: 7-all.   Penalties: Penrith 12-5.   Referee: Matt Hewitt.   Crowd: 4,215.
View  St George 20 (M. Bell 2, M. Coyne, D. Raper tries; W. Bartrim 2 goals) drew with Cronulla 20 (P. Donaghy, P. Green, M. Rogers tries; M. Rogers 4 goals) at Kogarah Oval.
Date: Sun, 30th June12:00 AM.   Scrums: Cronulla 7-4.   Penalties: St George 8-4.   Referee: Graeme West.   Crowd: 13,093.
View  Western Reds 11 (B. Mather try; J. O'Neill 3 goals; J. O'Neill field goal) defeated Manly Warringah 8 (S. Menzies try; M. Ridge 2 goals) at WACA Ground.
Date: Sun, 30th June12:00 AM.   Scrums: 10-all.   Penalties: Manly Warringah 6-4.   Referee: Mick Lewis.   Crowd: 6,584.

 

Last modified: Sun, 20 Oct 2019 06:58:02 +0000 (Sydney time)