ARL 1996

Like us on Facebook Like us on Facebook

Follow us on Twitter Follow us on Twitter

Join us on our forums Jump on the forums

Stats

Premiers
Manly Warringah 
Minor Premiers
Manly Warringah 
No. Of Teams
20
No. Of Games
223
No. Of Players
620
Top Tryscorer
Noa Nadruku (21)
Top Pointscorer
Jason Taylor (238)

Ladder

 HomeAwayOverall
TeamPWLDFAPD PWLDFAPD PWLDFAPtsPD
1. Manly Warringah1111--36188+2731174-188103+8522184-54919136+358
2. Brisbane1082-330133+1971192-277130+14721174-60726334+344
3. North Sydney11911346119+22711641252206+4622155259832532+273
4. Sydney City11821276150+1261174-245171+7422156152132131+200
5. Cronulla11101-21293+11910442187175+1221145239926830+131
6. Canberra1082-310128+18211551228256-2821137153838427+154
7. St George10631229162+671165-214198+16211281443360* 27+83
8. Western Suburbs11821225182+431147-169252-8322129139443425-40
9. Newcastle10631227142+851147-189246-572110101416388* 23+28
10. Canterbury1174-227184+431046-148194-46211110-37537822-3
11. Auckland1174-248174+741037-164253-89211011-412427* 22-15
12. Sydney Tigers1165-181238-571156-138221-83221111-31945922-140
13. Parramatta1064-214161+5311371190254-64219111404415* 21-11
14. Illawarra1165-239176+631129-164268-10422814-40344416-41
15. Penrith11461246242+41037-117222-10521713136346415-101
16. Western Reds11461186188-21028-127232-10521614131342013-107
17. North Queensland1046-118211-931129-170432-26221615-28864312-355
18. Gold Coast1129-172233-6111371187288-10122516135952111-162
19. South Sydney1138-204274-7011281110360-25022516131463411-320
20. South Queensland1129-118288-1701019-102208-10621318-220496* 8-276

* Parramatta awarded 2 competition points for Penrith forfeiting in round 1
* Auckland awarded 2 competition points for Brisbane forfeiting in round 1
* Newcastle awarded 2 competition points for Cronulla forfeiting in round 1
* St George awarded 2 competition points for Western Reds forfeiting in round 1
* South Queensland awarded 2 competition points for Canberra forfeiting in round 1

  • Total games played: 214
  • Total points scored: 8,235
  • Average points per game: 38.48
  • Best attack: Brisbane Broncos (28.90 ppg - 150.21%)
  • Best defense: Manly Warringah Sea Eagles (8.68 ppg - 45.11%)
  • Worst attack: South Queensland Crushers (10.48 ppg - 54.47%)
  • Worst defense: North Queensland Cowboys (30.62 ppg - 159.15%)

Team Stats

Team Name Position Extra Info W L D Pts For Pts Ag. Coach Top Tryscorer(s) Top Pointscorer(s) Home Venue(s) Home Crowd Avg
Auckland Warriors 11th 10 11 0 412 427 John MONIE 10 - John KIRWAN 120 -Gene NGAMU Ericsson 20,126
Brisbane Broncos 2nd Semi Final 17 6 0 639 306 Wayne BENNETT 19 - Steve RENOUF 146 -Willie CARNE ANZ 23,712
Canberra Raiders 6th Qualifying Final 13 8 1 552 400 Tim SHEENS 21 - Noa NADRUKU 144 -David FURNER Bruce 10,440
Canterbury Bankstown Bulldogs 10th 11 10 0 375 378 Chris ANDERSON 9 - Rod SILVA 146 -Daryl HALLIGAN Belmore 7,544
Cronulla Sutherland Sharks 5th Prelim Final 16 6 2 441 320 John LANG 13 - Andrew ETTINGSHAUSEN 150 -Mathew ROGERS Shark Park 10,515
Gold Coast Chargers 18th 5 16 1 359 521 Phil ECONOMIDIS 8 - Lee OUDENRYN 107 -Brendan HURST Carrara 7,126
Illawarra Steelers 14th 8 14 0 403 444 Allan McMAHON 14 - Rod WISHART 160 -Rod WISHART Steelers 7,434
Manly Warringah Sea Eagles 1st Premiers 21 4 0 609 213 Robert FULTON 20 - Steve MENZIES 165 -Matthew RIDGE Brookvale 12,519
Newcastle Knights 9th 10 10 1 416 388 Malcolm REILLY 9 - Brett GROGAN
Keith BEAUCHAMP
142 -Andrew JOHNS Marathon 17,475
North Queensland Cowboys 17th 6 15 0 288 643 Graham LOWE 8 - Kris TASSELL
Justin LOOMANS
49 -Shane HOWARTH Stockland 19,366
North Sydney Bears 3rd Prelim Final 16 6 2 631 370 Peter LOUIS 15 - Ben IKIN 238 -Jason TAYLOR North Sydney 10,963
Parramatta Eels 13th 9 11 1 404 415 Ron HILDITCH 8 - Chris LAWLER
Scott MAHON
136 -Chris LAWLER Parramatta 11,113
Penrith Panthers 15th 7 13 1 363 464 Royce SIMMONS 9 - Robbie BECKETT 162 -Ryan GIRDLER Penrith 5,351
St George Dragons 7th Runners Up 15 9 1 532 422 David WAITE 11 - Adrian BRUNKER
Mark BELL
176 -Wayne BARTRIM Kogarah 11,167
South Queensland Crushers 20th Wooden Spoon 3 18 0 220 496 Bob LINDNER 5 - Craig WESTON 26 -Graham MACKAY Suncorp 13,016
South Sydney Rabbitohs 19th 5 16 1 314 634 Ken SHINE 9 - Paul MELLOR 72 -Craig FIELD Redfern
SFS
5,031
Sydney City Roosters 4th Semi Final 15 8 1 551 373 Philip GOULD 15 - Darren JUNEE 182 -Ivan CLEARY SFS 17,060
Sydney Tigers 12th 11 11 0 319 459 Wayne PEARCE 8 - William KENNEDY 82 -Ian HERRON Parramatta 5,703
Western Reds 16th 6 14 1 313 420 Peter MULHOLLAND 9 - Matthew RODWELL 125 -Julian O'NEILL WACA 8,262
Western Suburbs Magpies 8th Qualifying Final 12 10 1 406 454 Tom RAUDONIKIS 9 - Darren WILLIS 129 -Andrew LEEDS Campbelltown 6,964

Finals Results

To view more info on a match, click the View icon.
Sep 6th Cronulla 20 Western Suburbs 12 D. Manson Parramatta 22,433 View
Sep 7th Brisbane 16 North Sydney 21 E. Ward Suncorp 25,983 View
Sep 7th St George 16 Canberra 14 K. Jeffes SFS 28,185 View
Sep 8th Manly Warringah 16 Sydney City 14 P. McBlane SFS 31,327 View
Sep 14th Cronulla 22 Brisbane 16 K. Jeffes SFS 27,665 View
Sep 15th St George 36 Sydney City 16 D. Manson SFS 37,858 View
Sep 21st St George 29 North Sydney 12 K. Jeffes SFS 37,779 View
Sep 22nd Manly Warringah 24 Cronulla 0 D. Manson SFS 40,525 View
Sep 29th Manly Warringah 20 St George 8 D. Manson SFS 40,985 View

 

Last modified: Mon, 21 May 2018 11:11:28 +1000 (Sydney time)