ARL 1996

Like us on Facebook Like us on Facebook

Follow us on Twitter Follow us on Twitter

Join us on our forums Jump on the forums

Support us! Become a Rugby League Project Patron!

Round 10

Results

Click on the View icon to view corresponding match page. Please note that you can click on teams, players, referees and venues in the list below, but the link colour has been removed in order to improve readability.

View  Canterbury 12 (T. Lamb try; D. Halligan 4 goals) defeated Illawarra 0 at Belmore Sports Ground.
Date: Fri, 31st May12:00 AM.   Scrums: Illawarra 18-9.   Penalties: Illawarra 7-5.   Referee: Graeme West.   Crowd: 6,022.
View  Gold Coast 28 (D. Watson 2, K. Currie, K. Ellis, L. Oudenryn tries; B. Hurst 4 goals) defeated Sydney Tigers 16 (D. Bayssari, G. Bourke, H. Smith tries; G. Bourke 2 goals) at Carrara Stadium.
Date: Sat, 1st June12:00 AM.   Scrums: Gold Coast 12-5.   Penalties: Sydney Tigers 8-2.   Referee: Mick Lewis.   Crowd: 3,670.
View  Western Suburbs 22 (K. McGuinness 2, P. Langmack, D. Willis tries; A. Willis 3 goals) defeated Western Reds 8 (L. Goodwin 3, D. Chapman goals) at WACA Ground.
Date: Sat, 1st June12:00 AM.   Scrums: 5-all.   Penalties: Western Suburbs 15-9.   Referee: Neil Almond.   Crowd: 6,535.
View  Penrith 20 (R. Beckett, G. Casey, J. Williams tries; R. Girdler 4 goals) defeated South Sydney 12 (M. Moore, C. Salvatori tries; D. Trindall 2 goals) at Penrith Football Stadium.
Date: Sun, 2nd June12:00 AM.   Scrums: South Sydney 11-6.   Penalties: South Sydney 6-5.   Referee: Matt Hewitt.   Crowd: 4,011.
View  North Sydney 16 (M. Buettner, J. Taylor tries; J. Taylor 4 goals) defeated Brisbane 10 (A. Langer, B. Thorn tries; W. Carne goal) at ANZ Stadium.
Date: Fri, 7th June12:00 AM.   Scrums: North Sydney 7-4.   Penalties: Brisbane 9-7.   Referee: Eddie Ward.   Crowd: 25,092.
View  Cronulla 28 (A. Ettingshausen 2, G. Bell, P. Green, D. Peachey tries; M. Rogers 4 goals) defeated Auckland 24 (S. Hoppe, S. Kearney, J. Kirwan, G. Ngamu tries; G. Ngamu 4 goals) at Ericsson Stadium.
Date: Sat, 8th June12:00 AM.   Scrums: Auckland 7-6.   Penalties: Auckland 7-6.   Referee: Kelvin Jeffes.   Crowd: 22,810.
View  Parramatta 20 (S. Mahon, J. Smith, D. Woods tries; C. Lawler 4 goals) defeated St George 16 (W. Bartrim, N. Zisti tries; W. Bartrim 4 goals) at Parramatta Stadium.
Date: Sat, 8th June12:00 AM.   Halftime: Parramatta 12-8.   Scrums: St George 5-4.   Penalties: Parramatta 13-7.   Referee: Paul McBlane.   Crowd: 11,168.
View  Manly Warringah 28 (D. Gartner 2, T. Hill, C. Lyons tries; M. Ridge 6 goals) defeated Canberra 12 (D. Furner, N. Nadruku tries; J. Ferris, D. Furner goals) at Brookvale Oval.
Date: Sun, 9th June12:00 AM.   Scrums: 6-all.   Penalties: Manly Warringah 14-6.   Referee: David Manson.   Crowd: 20,557.
View  Newcastle 22 (K. Beauchamp, R. O'Davis, D. Treacy tries; A. Johns 5 goals) defeated South Queensland 6 (M. Protheroe try; D. Shearer goal) at Marathon Stadium.
Date: Sun, 9th June12:00 AM.   Scrums: South Queensland 7-5.   Penalties: South Queensland 12-7.   Referee: Paul Simpkins.   Crowd: 17,599.
View  Sydney City 38 (P. Jorgensen 2, P. Clarke, T. Iro, D. Junee, M. Sing, A. Walker tries; I. Cleary 5 goals) defeated North Queensland 14 (I. Dunemann, K. Tassell, A. Vowles tries; W. Poching goal) at Sydney Football Stadium.
Date: Sun, 9th June12:00 AM.   Scrums: North Queensland 7-6.   Penalties: North Queensland 8-2.   Referee: Mark Oaten.   Crowd: 9,287.

 

Last modified: Sat, 19 Oct 2019 20:49:20 +0000 (Sydney time)