ARL 1996

Like us on Facebook Like us on Facebook

Follow us on Twitter Follow us on Twitter

Join us on our forums Jump on the forums

Support us! Become a Rugby League Project Patron!

Round 4

Results

Click on the View icon to view corresponding match page. Please note that you can click on teams, players, referees and venues in the list below, but the link colour has been removed in order to improve readability.

View  Brisbane 28 (W. Carne, A. Langer, D. Lockyer, S. Renouf, K. Walters tries; W. Carne 4 goals) defeated South Queensland 8 (D. Plowman, C. Weston tries) at Suncorp Stadium.
Date: Fri, 12th April12:00 AM.   Scrums: South Queensland 9-2.   Penalties: Brisbane 7-4.   Referee: David Manson.   Crowd: 34,263.
View  Cronulla 26 (A. Bateman, G. Bell, A. Ettingshausen, D. Lee, D. Treister tries; M. Rogers 3 goals) defeated Western Reds 12 (M. Rodwell, C. Ryan tries; J. O'Neill 2 goals) at Shark Park.
Date: Sat, 13th April12:00 AM.   Scrums: Cronulla 5-1.   Penalties: Western Reds 8-5.   Referee: Neil Almond.   Crowd: 9,132.
View  Western Suburbs 18 (S. Georgallis, K. McGuinness, D. Willis tries; A. Leeds 3 goals) defeated Parramatta 14 (A. Ritson, M. Spence, R. Wyer tries; N. Barnes goal) at Parramatta Stadium.
Date: Sat, 13th April12:00 AM.   Scrums: Parramatta 5-1.   Penalties: Western Suburbs 11-6.   Referee: Mark Oaten.   Crowd: 12,349.
View  Auckland 12 (S. Jones try; G. Hill 2, G. Alexander, M. Ellis goals) defeated North Sydney 8 (G. Florimo try; J. Taylor 2 goals) at Ericsson Stadium.
Date: Sun, 14th April12:00 AM.   Scrums: North Sydney 9-5.   Penalties: Auckland 9-5.   Referee: Tony Maksoud.   Crowd: 22,500.
View  Canberra 66 (R. Wiki 4, J. Croker 2, S. Woolford 2, G. Appo, B. Clyde, J. Ferris, B. Mullins tries; D. Furner 8, G. Appo goals) defeated North Queensland 10 (G. Bartlett, W. Taewa tries; S. Howarth goal) at Bruce Stadium.
Date: Sun, 14th April12:00 AM.   Scrums: North Queensland 12-9.   Penalties: Canberra 4-2.   Referee: Paul Simpkins.   Crowd: 9,115.
View  St George 26 (A. Mundine 2, M. Coyne, J. Donnelly, C. Quinn tries; W. Bartrim 3 goals) defeated Canterbury 6 (H. El Masri try; D. Halligan goal) at Belmore Sports Ground.
Date: Sun, 14th April12:00 AM.   Scrums: Canterbury 7-4.   Penalties: St George 6-4.   Referee: Kelvin Jeffes.   Crowd: 14,924.
View  Manly Warringah 10 (C. Lyons, S. Menzies tries; S. Nevin goal) defeated Gold Coast 6 (J. Goddard try; L. Oudenryn goal) at Carrara Stadium.
Date: Sun, 14th April12:00 AM.   Scrums: Gold Coast 5-4.   Penalties: Manly Warringah 10-7.   Referee: Matt Hewitt.   Crowd: 10,643.
View  Illawarra 56 (G. Air 3, B. Mackay 2, B. Rodwell 2, B. Hepi, D. Riolo, R. Wishart tries; R. Wishart 8 goals) defeated South Sydney 14 (P. Mellor, D. Trindall tries; C. Field 3 goals) at Steelers Stadium.
Date: Sun, 14th April12:00 AM.   Scrums: South Sydney 10-2.   Penalties: Illawarra 9-8.   Referee: Rob Alexander.   Crowd: 7,083.
View  Sydney Tigers 24 (E. Hanley, I. Herron, W. Kennedy, G. Morrison tries; I. Herron 4 goals) defeated Newcastle 12 (B. Grogan, A. Muir tries; R. O'Davis 2 goals) at Marathon Stadium.
Date: Sun, 14th April12:00 AM.   Scrums: Sydney Tigers 11-9.   Penalties: Newcastle 14-2.   Referee: Graeme West.   Crowd: 18,826.
View  Sydney City 30 (P. Clarke 2, T. Iro 2, P. Jorgensen tries; I. Cleary 5 goals) defeated Penrith 14 (R. Beckett, S. Pethybridge tries; R. Girdler 3 goals) at Sydney Football Stadium.
Date: Sun, 14th April12:00 AM.   Scrums: Sydney City 6-4.   Penalties: Penrith 10-5.   Referee: Mick Lewis.   Crowd: 10,317.

 

Last modified: Sun, 20 Oct 2019 07:06:04 +0000 (Sydney time)