NSWRFL 1960

Stats

Premiers
St George 
Minor Premiers
St George 
No. Of Teams
10
No. Of Games
102
No. Of Players
261
Top Tryscorer
Reg Gasnier (25)
Top Pointscorer
Brian Graham (193)
Easts, Wests, Balmain and Canterbury all finished in equal second place. On the Tuesday following the final round, the four teams played in a double header. The winners would play each other to determine second and third place, while the losers would play off for the fourth place in the finals. This resulted in Wests finishing second, Easts third, Canterbury fourth and Balmain was relegated to fifth place.

Ladder

 HomeAwayOverallStats
TeamPWLDFAPD PWLDFAPD PWLDFAPtsPDFPGAPGAtt%Def%
1. St George99--28083197954-176938318144-4561762828025.339.78
2. Western Suburbs981-227122105936-123176-5318117-350298* 225219.4416.56
  Eastern Suburbs963-1318150954-133140-718117-264221* 224314.6712.28
  Canterbury963-126128-2954-123157-3418117-249285* 22-3613.8315.83
  Balmain954-16113526963-125119618117-286254* 223215.8914.11
6. Manly963-13110427945-100113-1318108-231217201412.8312.06
7. North Sydney963-15612135927-161236-7518810-31735716-4017.6119.83
8. Newtown936-12611214936-125201-7618612-25131312-6213.9417.39
  Souths945-1141113927-97145-4818612-21125612-4511.7214.22
10. Parramatta927-132249-1179-9-83204-12118216-2154534-23811.9425.17

Finals Results

To view more info on a match, click the View button.
Major Semi Aug 20th St George 31 Western Suburbs 7 C. Pearce SCG 38,407 View
Minor Semi Aug 21st Eastern Suburbs 16 Canterbury 9 D. Lawler Sports Ground 18,455 View
Prelim Final Aug 27th Eastern Suburbs 20 Western Suburbs 15 D. Lawler SCG 29,393 View
Grand Final Sep 3rd St George 31 Eastern Suburbs 6 D. Lawler SCG 53,156 View

 

Team Stats (includes Cup/Tour matches)

Team Name Position W L D Pts For Pts Ag. Coach(es) Captain(s) Top Tryscorer(s) Top Pointscorer(s) Home Venue(s) Home Crowd Avg Extra Info
Balmain Tigers 5th 11 9 0 303 300 O'Toole Barnes, Marsh, Clifford, Bischoff Jnr 15 - Mara 122 -Barnes Leichhardt 6,716 Playoff
Canterbury Bankstown 4th 12 9 0 287 328 Burns Davies, Gartner 7 - Gartner 128 -Davies Belmore 5,158 Minor Semi
Eastern Suburbs 3rd 14 9 0 333 305 Dunn Clifford, Fearnley, See, Gibson 13 - Landers 167 -Landers Sports Ground 13,378
Manly Warringah Sea Eagles 6th 10 8 0 231 217 Arthurson Willey 8 - Hugo 112 -Willey Brookvale 5,579
Newtown 8th 6 12 0 251 313 Cahill Whitton 7 - Money, McMahon 122 -Considine Henson 4,109
North Sydney Bears 7th 8 10 0 317 357 Hawick Hawick, Carlson 16 - Irvine 108 -Carlson North Sydney 6,267
Parramatta Eels 10th 2 16 0 215 453 Rayner Pyers, Boden, Fisher 9 - Gair 56 -Griffiths Cumberland 4,297 Wooden Spoon
St George Dragons 1st 16 4 0 518 189 Kearney Kearney 25 - Gasnier 193 -Graham Kogarah 8,422 Premiers
South Sydney Rabbitohs 9th 6 12 0 211 256 Donoghue Taylor, Purcell, Nelson 10 - Sladden 91 -Purcell Redfern 9,762
Western Suburbs Magpies 2nd 13 9 0 418 366 Beger Poole, Russell, Wells 14 - Dimond 185 -Russell Pratten 6,924 Prelim Final