NSWRFL 1961

Stats

Premiers
St George 
Runners Up
Western Suburbs 
Wooden Spoon
Parramatta 
Top Tryscorer
Johnny King (20)
Top Pointscorer
Bob Landers (164)
No. Of Teams
10
No. Of Games
94
No. Of Players
269
No. Of Tries
536
No. Of Goals
611 / 6 (10183.33%)
No. Of F.Goals
Total Attendance
1,035,273
Average Crowd
11,014
Average Crowd (Reg. Season)
9,606
Highest Crowd
61,196
Highest Crowd (Reg. Season)
27,783
Lowest Crowd
2,266
Mean Scoreline
21-9
Median Scoreline
19-10
Highest Scoreline
65-9
Lowest Scoreline
5-2
Highest Team Score
St George (65-9)
Average PPG

Ladder

 HomeAwayOverallStats
TeamPWLDFAPD PWLDFAPD PWLDFAPtsPDFPGAPGAtt%Def%
1. St George Dragons99--20766141963-1601015918153-36716730+20020.399.28
  Western Suburbs Magpies99--23687149963-154946018153-39018130+20921.6710.06
3. Balmain Tigers954-136146-10954-145146-118108-28129220-1115.6116.22
  Manly Warringah Sea Eagles963-17210369945-1221061618108-29420920+8516.3311.61
5. Eastern Suburbs95311569858945-134113211898129021119+7916.1111.72
6. North Sydney Bears963-15011832936-123180-571899-27329818-2515.1716.56
7. South Sydney Rabbitohs936-114169-55945-123156-3318711-23732514-8813.1718.06
8. Canterbury Bankstown945-97126-299261100158-5818611119728413-8710.9415.78
9. Newtown936-119158-39927-117278-16118513-23643610-20013.1124.22
10. Parramatta Eels918-120190-70927-83175-9218315-2033656-16211.2820.28

Playoffs/Finals

To view more info on a match, click the View button.
Minor Semi Aug 27th Balmain 10 Manly 5 D. Lawler Sports Ground 20,842 View
Major Semi Sep 2nd St George 9 Western Suburbs 4 D. Lawler SCG 47,964 View
Prelim Final Sep 9th Western Suburbs 7 Balmain 5 D. Lawler SCG 40,726 View
Grand Final Sep 16th St George 22 Western Suburbs 0 D. Lawler SCG 61,196 View

 

Team Stats (includes Cup/Tour matches)

Team Name Position W L D Pts For Pts Ag. Coach(es) Captain(s) Top Tryscorer(s) Top Pointscorer(s) Home Venue(s) Home Crowd Avg Extra Info
Balmain Tigers 3rd 11 9 0 296 304 Bath Barnes, Bischoff Jnr, Provan, Mason 12 - Mack 106 -Barnes Leichhardt Prelim Final
Canterbury Bankstown 8th 6 11 1 197 284 Burns Davies, Gartner 5 - Kite 48 -Davies Belmore
Eastern Suburbs 5th 9 8 1 290 211 Fearnley, Dunn Fearnley 14 - Landers 164 -Landers Sports Ground
Manly Warringah Sea Eagles 3rd 10 9 0 299 219 Arthurson Mossop 17 - Allsop 127 -Willey Brookvale Minor Semi
Newtown 9th 5 13 0 236 436 Cahill Brown, Ellis 17 - Towers 89 -Towers Henson
North Sydney Bears 6th 9 9 0 273 298 Sullivan Carlson, Strong, Cuneo 17 - Irvine 105 -Carlson North Sydney
Parramatta Eels 10th 3 15 0 203 365 Boden Boden, Hambly 6 - Cox, Hole 58 -Griffiths Cumberland Wooden Spoon
St George Dragons 1st 17 3 0 398 171 Kearney Provan, Kearney, Clay, Wilson 20 - King 153 -Graham Kogarah Premiers
South Sydney Rabbitohs 7th 7 11 0 237 325 Donoghue Chapman, Nelson 10 - Sladden 43 -Longbottom Redfern
Western Suburbs Magpies 1st 16 5 0 401 217 Fitzgerald Wells, Charlton, Holman 15 - Dimond 84 -Holman Pratten Runners Up