NSWRFL 1983

Stats

Premiers
Parramatta 
Minor Premiers
Manly 
No. Of Teams
14
No. Of Games
212
No. Of Players
483
Top Tryscorer
Phil Blake (27)
Top Pointscorer
Mike Eden (256)

Ladder

 HomeAwayOverallStats
TeamPWLDFAPD PWLDFAPD PWLDFAPtsPDFPGAPGAtt%Def%
1. Manly13121-44717227513103-2431895426224-6903614432926.5413.88
2. Canterbury1394-254207471394-2772027526188-5314093612220.4215.73
  Parramatta13103-3801382421385-25915510426188-6392933634624.5811.27
4. Balmain1376-2622253713103-2632135026179-525438348720.1916.85
5. St George1394-34223211013571209218-92614111551450* 2910121.1917.31
  Eastern Suburbs13661274217571385-305275302614111579492* 298722.2718.92
7. North Sydney1394-2501965413481185250-65261312143544627-1116.7317.15
8. South Sydney1367-230234-413661209261-52261213143949525-5616.8819.04
9. Cronulla1385-261224371349-189296-107261214-45052024-7017.3120.00
10. Canberra1367-275293-1813310-220321-10126917-49561418-11919.0423.62
  Penrith1367-218233-1513310-258414-15626917-47664718-17118.3124.88
12. Illawarra1349-220271-511349-231373-14226818-45164416-19317.3524.77
  Newtown13571226284-58132101147307-16026717237359116-21814.3522.73
14. Western Suburbs13382211252-4113211-183376-19326519239462812-23415.1524.15

Finals Results

To view more info on a match, click the View button.
Minor Prelim Semi Sep 3rd St George 17 Balmain 14 K. Roberts SCG 24,652 View
Major Prelim Semi Sep 4th Parramatta 30 Canterbury 22 B. Barnes SCG 22,311 View
Minor Semi Sep 10th Canterbury 26 St George 24 J. Gocher SCG 27,867 View
Major Semi Sep 11th Manly 19 Parramatta 10 K. Roberts SCG 28,921 View
Prelim Final Sep 18th Parramatta 18 Canterbury 4 K. Roberts SCG 27,726 View
Grand Final Sep 25th Parramatta 18 Manly 6 K. Roberts SCG 40,285 View

 

Team Stats (includes Cup/Tour matches)

Team Name Position W L D Pts For Pts Ag. Coach(es) Captain(s) Top Tryscorer(s) Top Pointscorer(s) Home Venue(s) Home Crowd Avg Extra Info
Balmain Tigers 4th 17 11 0 559 477 Stanton, Barnes Pearce, Martin, Hemsley 13 - Bridge 124 -Brooks Leichhardt 7,331 Minor Prelim Semi
Canberra Raiders 10th 10 18 0 533 666 Furner McMahon, Giteau 11 - Gilbert, Fahey 193 -Giteau Seiffert 10,030
Canterbury Bankstown Bulldogs 2nd 20 11 0 602 501 Glossop Hughes, Baitieri, Anderson 19 - Anderson 192 -Conlon Belmore 9,690 Prelim Final
Cronulla Sutherland Sharks 9th 15 15 0 526 576 Fearnley Miller, Beckett, Sorensen, Lane 17 - Gardner 104 -Sorensen Endeavour 4,014
Eastern Suburbs Roosters 6th 16 13 1 667 576 Freier Hastings, Gurr 17 - Gurr 256 -Eden Sports Ground 6,074 Playoff
Illawarra Steelers 12th 8 19 0 455 654 Fitzgibbon Dorahy, Henniker 18 - McKellar 175 -Dorahy Wollongong 5,892
Manly Warringah Sea Eagles 1st 28 5 0 857 418 Fulton Boyd, Thompson, Krilich, Schubert 27 - Blake 226 -Eadie Brookvale 11,011 KB Cup
Newtown Jets 13th 8 18 2 435 621 Moore Wilson, Kelly, Lance, Webster 15 - Ferguson 127 -Wilson Henson (8), Orana (5) 4,493
North Sydney Bears 7th 13 13 1 453 484 Hayes Gray, Graham, Adam 14 - Luckman 122 -Kelly North Sydney 5,251
Parramatta Eels 3rd 21 10 0 715 349 Gibson Edge 21 - Kenny 226 -Cronin Belmore 10,499 Premiers
Penrith Panthers 11th 9 18 0 486 661 Peard Brohman, Levy, Simmons 10 - Houghton 74 -Levy Penrith Park 4,959
St George Dragons 5th 16 13 1 644 530 Masters Young, Rogers, Quinn, Jansen 19 - Morris 192 -Gearin Kogarah 8,333 Minor Semi
South Sydney Rabbitohs 8th 12 14 1 451 515 Willey Stewart, Murray, Gibbs, Niszczot 9 - Pobjie 154 -Melrose Redfern 5,954
Western Suburbs Magpies 14th 6 20 2 416 666 Stacker Boland, Hilliard, Donnelly, Lamb 13 - Broughton 76 -Greene Lidcombe 3,559 Wooden Spoon