NSWRFL 1982

Stats

Premiers
Parramatta 
Minor Premiers
Parramatta 
No. Of Teams
14
No. Of Games
218
No. Of Players
453
Top Tryscorer
Steve Ella (23)
Top Pointscorer
Michael Cronin (279)

Ladder

 HomeAwayOverallStats
TeamPWLDFAPD PWLDFAPD PWLDFAPtsPDFPGAPGAtt%Def%
1. Parramatta13121-373882851394-2461549226215-6192424237723.819.31
2. Manly13112-3311961351367-199215-1626179-5304113411920.3815.81
3. North Sydney131021228146821367-171214-43261691399360333915.3513.85
4. Eastern Suburbs138322381331051376-199171282615924373043213316.8111.69
  Western Suburbs13103-234150841367-178199-21261610-412349326315.8513.42
6. Souths13112-2491589113391146242-96261411139540029-515.1915.38
7. Newtown139312529915313481154210-562613112406309289715.6211.88
8. Canterbury138412211774413472178184-62612113399361273815.3513.88
  Cronulla1385-216153631357118418312613121400336276415.3812.92
10. St George13481175203-281375123319934261113240840224615.6915.46
11. Balmain13661206178281349-177249-72261015138342721-4414.7316.42
12. Penrith13310-198234-3613481177207-3026718137544115-6614.4216.96
13. Illawarra1349-187237-5013211-157335-17826620-34457212-22813.2322.00
14. Canberra1349-173343-17013-13-96519-42326422-2698628-59310.3533.15

Finals Results

To view more info on a match, click the View button.
Minor Prelim Semi Sep 4th Eastern Suburbs 11 Western Suburbs 7 J. Danzey SCG 21,167 View
Major Prelim Semi Sep 5th Manly 26 North Sydney 3 J. Gocher SCG 24,690 View
Minor Semi Sep 11th Eastern Suburbs 12 North Sydney 10 J. Danzey SCG 19,566 View
Major Semi Sep 12th Manly 20 Parramatta 0 J. Gocher SCG 31,604 View
Prelim Final Sep 19th Parramatta 33 Eastern Suburbs 0 J. Gocher SCG 24,637 View
Grand Final Sep 26th Parramatta 21 Manly 8 J. Gocher SCG 52,186 View

 

Team Stats (includes Cup/Tour matches)

Team Name Position W L D Pts For Pts Ag. Coach(es) Captain(s) Top Tryscorer(s) Top Pointscorer(s) Home Venue(s) Home Crowd Avg Extra Info
Balmain Tigers 11th 12 16 1 422 467 Stanton Whittaker, Ryan, Knight, Corowa 11 - Wigham 91 -Miranda Leichhardt * 7,797
Canberra Raiders 14th 5 23 0 307 902 Furner, Sullivan Grant, Dudman, Martin 12 - O'Sullivan 41 -McGrath Seiffert 10,825 Wooden Spoon
Canterbury Bankstown Bulldogs 8th 12 12 3 404 386 Glossop Peponis, Hughes, Brentnall, Hughes 13 - Brentnall 118 -Gearin Belmore 10,808
Cronulla Sutherland Sharks 9th 15 13 1 442 356 Pierce Rogers, Sorensen 11 - Sorensen 187 -Rogers Endeavour 6,397
Eastern Suburbs Roosters 4th 18 11 2 483 378 Fulton Ayliffe, Hastings 14 - Boustead 174 -Giteau Sports Ground 7,301 Prelim Final
Illawarra Steelers 13th 6 21 0 364 619 Fitzgibbon Dorahy, Hetherington 13 - McKellar, Sparks 159 -Dorahy Wollongong 8,222
Manly Warringah Sea Eagles 2nd 24 10 0 717 502 Ritchie Krilich, Thompson 20 - Ribot 148 -Eden Brookvale 12,291 KB Cup
Newtown Jets 7th 16 12 3 497 349 Ryan Wilson, Raudonikis, O'Grady 15 - Ferguson 139 -Wilson Henson 4,778
North Sydney Bears 3rd 16 13 1 437 438 Willey Graham, Adam 10 - McCaffery, Luckman 112 -Gray North Sydney 7,041 Minor Semi
Parramatta Eels 1st 25 8 0 756 320 Gibson Edge, Cronin 23 - Ella 279 -Cronin Belmore 11,500 Premiers
Penrith Panthers 12th 8 19 2 411 471 Peard Brohman, Sheens, Levy 9 - Izzard 66 -Dann Penrith Park 7,263
St George Dragons 10th 12 14 2 445 432 Masters Young, Quinn, Stone 17 - Morris 91 -Wynn Kogarah 7,417
South Sydney Rabbitohs 6th 16 11 3 446 426 Anderson Brennan, Murray, Stewart 11 - Niszczot 186 -Melrose Redfern 10,275
Western Suburbs Magpies 5th 17 12 0 439 383 Fearnley Boland, Cox 17 - Broughton 126 -Cox Lidcombe 6,883 Minor Prelim Semi