NSWRFL 1981

Stats

Premiers
Parramatta 
Minor Premiers
Eastern Suburbs 
No. Of Teams
12
No. Of Games
144
No. Of Players
366
Top Tryscorer
Brett Kenny (16)
Top Pointscorer
Steve Rogers (205)

Ladder

 HomeAwayOverall
TeamPWLDFAPD PWLDFAPD PWLDFAPtsPD
1. Eastern Suburbs1192-189113+761174-196112+8422166-38522532+160
2. Newtown11722175104+711174-151164-1322146232626830+58
3. Parramatta11821237121+1161165-161125+3622147139824629+152
4. Cronulla11641167175-81174-172162+1022138133933727+2
5. Manly1183-198128+7011452152189-3722128235031726+33
6. Western Suburbs1174-173157+1611461138195-57221110131135223-41
7. North Sydney1156-166164+21147-156191-3522913-32235518-33
8. St George1165-159165-611281161234-7322813132039917-79
  South Sydney1174-181188-711191141235-9422813132242317-101
10. Canterbury1147-161191-301147-179153+2622814-34034416-4
  Penrith1165-185150+351129-120200-8022814-30535016-45
12. Balmain11461157207-501129-136188-5222615129339513-102
  • Total games played: 132
  • Total points scored: 4,011
  • Average points per game: 30.39
  • Best attack: Parramatta Eels (18.09 ppg - 119.05%)
  • Best defense: Eastern Suburbs Roosters (10.23 ppg - 67.32%)
  • Worst attack: Balmain Tigers (13.32 ppg - 87.66%)
  • Worst defense: South Sydney Rabbitohs (19.23 ppg - 126.55%)

Finals Results

To view more info on a match, click the View icon.
Major Prelim Semi Sep 5th Parramatta 10 Newtown 8 J. Gocher SCG 17,265 View
Minor Prelim Semi Sep 6th Manly 14 Cronulla 11 G. Hartley SCG 21,635 View
Major Semi Sep 12th Parramatta 12 Eastern Suburbs 8 G. Hartley SCG 27,600 View
Minor Semi Sep 13th Newtown 20 Manly 15 J. Gocher SCG 22,440 View
Prelim Final Sep 19th Newtown 15 Eastern Suburbs 5 G. Hartley SCG 25,243 View
Grand Final Sep 27th Parramatta 20 Newtown 11 G. Hartley SCG 57,333 View

 

Team Stats (includes Cup/Tour matches)

Team Name Position W L D Pts For Pts Ag. Coach Top Tryscorer(s) Top Pointscorer(s) Home Venue(s) Home Crowd Avg Extra Info
Balmain Tigers 12th 6 15 1 293 395 Frank STANTON 9 - Phil SCHAEFER
Larry COROWA
113 -Wayne MIRANDA Leichhardt 7,437 Wooden Spoon
Canterbury Bankstown Bulldogs 10th 8 14 0 340 344 Ted GLOSSOP 13 - Steve GEARIN 183 -Steve GEARIN Belmore 11,133
Cronulla Sutherland Sharks 4th 13 9 1 350 351 Greg PIERCE 15 - Steve ROGERS 205 -Steve ROGERS Endeavour 8,439 Minor Prelim Semi
Eastern Suburbs Roosters 1st 16 8 0 398 252 Bob FULTON 15 - Terry FAHEY 152 -Ron GITEAU Sports Ground 9,420 Prelim Final
Manly Warringah Sea Eagles 5th 13 9 2 379 348 Ray RITCHIE 15 - John GIBBS 94 -Graham EADIE Brookvale 10,709 Minor Semi
Newtown Jets 2nd 16 8 2 380 318 Warren RYAN 14 - Ray BLACKLOCK 122 -Ken WILSON Henson 6,044
North Sydney Bears 7th 9 13 0 322 355 Ron WILLEY 10 - Simon BROCKWELL 80 -John GRAY North Sydney 5,524
Parramatta Eels 3rd 17 7 1 440 273 Jack GIBSON 16 - Brett KENNY 200 -Michael CRONIN Cumberland 11,330 Premiers
Penrith Panthers 11th 8 14 0 305 350 Len STACKER 9 - Kevin DANN 89 -Kevin DANN Penrith Park 8,876
St George Dragons 8th 8 13 1 320 399 Harry BATH 10 - Michel SORRIDIMI 56 -Brad WILSON Kogarah 8,678
South Sydney Rabbitohs 9th 8 13 1 322 423 Bill ANDERSON 8 - Peter TUNKS
Mark ROSS
Steve WALSH
142 -Mark ROSS Redfern 7,086
Western Suburbs Magpies 6th 11 10 1 311 352 Roy MASTERS 10 - John RIBOT DE BRESAC 85 -Ross CONLON Lidcombe 7,165