NSWRFL 1979

Stats

Premiers
St George 
Minor Premiers
St George 
No. Of Teams
16
No. Of Games
184
No. Of Players
376
Top Tryscorer
Mitch Brennan, Tom Mooney (16)
Top Pointscorer
Michael Cronin (253)

Ladder

 HomeAwayOverallStats
TeamPWLDFAPD PWLDFAPD PWLDFAPtsPDFPGAPGAtt%Def%
1. St George1192-2441331111183-2321765622175-4763093416721.6414.05
2. Parramatta1192-2771401371174-2131773622166-4903173217322.2714.41
3. Cronulla11911212981141156-155172-17221471367270299716.6812.27
4. Western Suburbs1174-203148551174-1931642922148-396312288418.0014.18
5. Canterbury1183-181141401156-1981692922139-379310266917.2314.09
6. Balmain1174-1841335111551174180-6221291358313254516.2714.23
7. Manly1174-2011564511461140197-57221110134135323-1215.5016.05
8. Eastern Suburbs11641149126231138-101195-9422912125032119-7111.3614.59
9. South Sydney1156-17617061147-110159-4922913-28632918-4313.0014.95
10. Penrith11461159217-5811281152256-10422614231147314-16214.1421.50
11. Newtown1138-186207-211138-135216-8122616-32142312-10214.5919.23
12. North Sydney11110-169267-9811110-133280-14722220-3025474-24513.7324.86

Finals Results

To view more info on a match, click the View button.
Major Prelim Semi Sep 1st Parramatta 24 Cronulla 4 G. Cook SCG 28,335 View
Minor Prelim Semi Sep 2nd Canterbury 20 Western Suburbs 6 G. Hartley SCG 22,104 View
Major Semi Sep 8th St George 15 Parramatta 11 G. Cook SCG 38,531 View
Minor Semi Sep 9th Canterbury 30 Cronulla 15 G. Hartley SCG 24,132 View
Prelim Final Sep 15th Canterbury 20 Parramatta 14 G. Hartley SCG 33,291 View
Grand Final Sep 22nd St George 17 Canterbury 13 G. Hartley SCG 50,991 View

 

Team Stats (includes Cup/Tour matches)

Team Name Position W L D Pts For Pts Ag. Coach(es) Captain(s) Top Tryscorer(s) Top Pointscorer(s) Home Venue(s) Home Crowd Avg Extra Info
Balmain Tigers 6th 17 11 1 462 399 Willey Oliphant, McMahon 14 - Corowa 130 -Miranda Leichhardt * 11,333
Canterbury Bankstown Bulldogs 5th 19 13 0 530 432 Glossop Peponis, Hughes 13 - Cutler, Mortimer 244 -Gearin Belmore * 11,926
Cronulla Sutherland Sharks 3rd 19 11 2 524 413 Provan Rogers, McMartin, Pierce 13 - Edmonds 86 -Rogers Endeavour 10,393 AMCO Cup
Eastern Suburbs Roosters 8th 15 13 1 344 392 Fulton Fulton, O'Reilly 9 - Harris 69 -Reaiche Sports Ground * 7,440 Craven Mild Cup
Manly Warringah Sea Eagles 7th 12 15 1 395 427 Stanton Krilich, Thompson 16 - Mooney 155 -Eadie Brookvale * 12,231
Newtown Jets 11th 9 18 1 405 508 Ryan Ryan, Wilson 9 - Ryan 137 -Wilson Henson * 4,464
North Sydney Bears 12th 3 25 0 385 665 Bishop Harris, Foye, Schofield, Smith 7 - Sheppard 136 -Henniker North Sydney 4,266
Parramatta Eels 2nd 19 12 0 646 446 Fearnley Price, Cronin 15 - Cronin 253 -Cronin Cumberland * 14,501 Prelim Final
Penrith Panthers 10th 9 17 2 400 558 Stacker Pethybridge, Gould, Ryan 13 - Martin 61 -Dann Penrith Park * 8,182
St George Dragons 1st 21 9 0 551 400 Bath Quinn, Reddy, Young, Edge 16 - Brennan 211 -Grant Kogarah 13,137 Premiers
South Sydney Rabbitohs 9th 13 16 0 366 394 Gibson Bampton, Peek, McMillan, Fahey, Laurie 7 - Gibbs, Fahey 77 -Fahey Redfern * 8,249
Western Suburbs Magpies 4th 16 13 0 487 415 Masters Raudonikis, O'Grady, Dorahy 13 - Smith 151 -Dorahy Lidcombe 10,190 Minor Prelim Semi