NSWRFL 1952

Stats

Premiers
Western Suburbs 
Minor Premiers
Western Suburbs 
No. Of Teams
10
No. Of Games
99
No. Of Players
274
Top Tryscorer
Peter O'Brien (21)
Top Pointscorer
Johnny Graves (183)
Every game in Round 15 was supposed to be played on the 26th of July, however they were all washed out. The semi-finals where subsequently pushed back a week and Round 15 was played on the 23rd of August, after Round 18.

Ladder

 HomeAwayOverall
TeamPWLDFAPD PWLDFAPD PWLDFAPtsPD
1. Western Suburbs9621182135+47981-149129+2018143133126429+67
2. St George972-197132+65963-180147+3318135-37727926+98
3. North Sydney1082-259127+132945-161130+3119127-42025724+163
  South Sydney972-19597+98954-14992+5718126-34418924+155
5. Manly972-185113+721046-157184-2719118-34229722+45
6. Balmain936-185129+56954-166127+3918810-35125616+95
7. Eastern Suburbs945-133184-51927-126213-8718612-25939712-138
  Newtown936-108151-43936-102190-8818612-21034112-131
9. Canterbury927-97153-569351117233-11618512121438611-172
10. Parramatta918-126201-75927-115222-10718315-2414236-182
  • Total games played: 91
  • Total points scored: 3,089
  • Average points per game: 33.95
  • Best attack: North Sydney (22.11 ppg - 130.25%)
  • Best defense: South Sydney Rabbitohs (10.50 ppg - 61.86%)
  • Worst attack: Newtown (11.67 ppg - 68.75%)
  • Worst defense: Parramatta Eels (23.50 ppg - 138.44%)

Finals Results

To view more info on a match, click the View icon.
Semi Final Aug 30th South Sydney 18 Western Suburbs 10 J. O'Brien SCG 34,181 View
Semi Final Sep 6th North Sydney 21 St George 9 G. Bishop SCG 41,976 View
Final Sep 13th South Sydney 26 North Sydney 12 J. O'Brien SCG 44,166 View
Grand Final Chall. Sep 20th Western Suburbs 22 South Sydney 12 G. Bishop SCG 41,060 View

 

Team Stats (includes Cup/Tour matches)

Team Name Position W L D Pts For Pts Ag. Coach Top Tryscorer(s) Top Pointscorer(s) Home Venue(s) Home Crowd Avg Extra Info
Balmain Tigers 6th 8 10 0 351 256 Arthur PATTON 11 - Bobby LULHAM 96 -Joe JORGENSON Leichhardt * 4,667
Canterbury Bankstown 9th 5 12 1 214 386 Alby WHY 7 - Cec COOPER
Frank FLYNN
48 -Ron WILLEY Belmore * 5,500
Eastern Suburbs 7th 6 12 0 259 397 Ernie NORMAN 7 - Billy REINHOLD 61 -Brian HORNE Sports Ground * 2,267
Manly Warringah Sea Eagles 5th 11 8 0 342 297 Wally O'CONNELL 9 - Jack LUMSDEN 178 -Ron ROWLES Brookvale * 5,500 Playoff
Newtown 8th 6 12 0 210 341 Frank JOHNSTON 9 - Ray PRESTON 106 -Gordon CLIFFORD Erskineville * 2,970
North Sydney 3rd 13 8 0 453 292 Ross McKINNON 21 - Peter O'BRIEN 98 -Peter DIVERSI North Sydney * 7,442
Parramatta Eels 10th 3 15 0 241 423 Vic HEY 9 - Mitchell WALLACE 76 -Bob HOBBS Cumberland * 3,862 Wooden Spoon
St George Dragons 2nd 13 6 0 386 300 Johnny HAWKE 14 - Tommy RYAN 97 -Noel PIDDING Kogarah * 6,545
South Sydney Rabbitohs 4th 14 7 0 400 233 Jack RAYNER 19 - Johnny GRAVES 183 -Johnny GRAVES Redfern * 9,146 Grand Final Challenge
Western Suburbs Magpies 1st 15 4 1 363 294 Tom McMAHON 14 - Bill CALLINAN 165 -George BAIN Pratten * 7,350 Premiers