NSWRFL 1911

Like us on Facebook Like us on Facebook

Follow us on Twitter Follow us on Twitter

Join us on our forums Jump on the forums

Support us! Become a Rugby League Project Patron!

Stats

Premiers
Eastern Suburbs 
No. Of Teams
45
No. Of Games
105
No. Of Players
211
Top Tryscorer
Dave Garlick (13)
Top Pointscorer
Herbert Messenger (148)
This was the same finals system used in 1910, however a playoff was required to determine second place. After going level on points after the Final, Glebe and Easts had to play a deciding Final (no points were awarded for their playoff win).

Ladder

 HomeAwayOverall
TeamPWLDFAPD PWLDFAPD PWLDFAPtsPD
1. Glebe761-13629+107752-10859+4914113-2448822+156
2. Eastern Suburbs752-10176+25741210753+5414932208129* 20+79
  South Sydney74219958+4175118959+3014932188117* 20+71
4. Newtown73228254+2873317266+61465315412015+34
5. Annandale725-72134-6273314150-91458111318411-71
6. North Sydney74218663+237-7-52146-94144911382099-71
  Western Suburbs73316766+1716-49123-74144911161899-73
8. Balmain734-7296-247-7-58159-10114311-1302556-125

* Eastern Suburbs, South Sydney were involved in playoffs to determine their final position.

  • Total games played: 57
  • Total points scored: 1,324
  • Average points per game: 23.23
  • Best attack: Glebe (17.43 ppg - 150.06%)
  • Best defense: Glebe (6.29 ppg - 54.15%)
  • Worst attack: Annandale (8.07 ppg - 69.48%)
  • Worst defense: Balmain Tigers (18.21 ppg - 156.78%)

Team Stats (includes Cup/Tour matches)

Team Name Position Extra Info W L D Pts For Pts Ag. Coach Top Tryscorer(s) Top Pointscorer(s) Home Venue(s) Home Crowd Avg
Annandale 5th 5 8 1 113 184 - 5 - Hugh NORMAN
Joseph NORMAN
28 -Hugh NORMAN Wentworth * 1,440
Balmain Tigers 8th 3 11 0 130 255 Robert GRAVES 7 - B WRIGHT 26 -John HICKEY Birchgrove 2,486
Eastern Suburbs 2nd Premiers 12 3 2 264 156 - 8 - Herbert MESSENGER
F STRICKLAND
148 -Herbert MESSENGER Sports Ground 9,429
Glebe 1st Runners Up 11 5 0 261 121 - 13 - Dave GARLICK 46 -Roy ALGIE Wentworth 6,167
Newtown Jets 4th 6 5 3 154 120 - 6 - Vivian FARNSWORTH 27 -Wes GRAHAM Metters 6,000
North Sydney 6th 4 9 1 138 209 - 7 - Thomas BERECRY 31 -A McFARLANE North Sydney 2,571
South Sydney Rabbitohs 3rd Playoff 9 4 2 198 140 - 11 - Arthur McCABE 35 -Arthur McCABE Sports Ground 8,300
Western Suburbs Magpies 7th 4 9 1 116 189 - 4 - S WALL
Harry THOMPSON
30 -Bill MEDCALF St Luke's * 0

Finals Results

To view more info on a match, click the View icon.
Sep 9th Eastern Suburbs 22 Glebe 9 T. McMahon Snr RAS Showground 16,000 View
Sep 16th Eastern Suburbs 11 Glebe 8 T. McMahon Snr RAS Showground 20,000 View

 

Last modified: Fri, 14 May 2021 07:50:22 +1000 (Sydney time)