NRL 2010

Stats

Premiers
St Geo Illa 
Runners Up
Sydney 
Minor Premiers
St Geo Illa 
Wooden Spoon
North QLD 
Top Tryscorer
Akuila Uate, Shaun Kenny-Dowall (21)
Top Pointscorer
Michael Gordon (270)
No. Of Teams
16
No. Of Games
201
No. Of Players
453
No. Of Tries
1,479
No. Of Goals
1,261 / 1,640 (76.89%)
No. Of F.Goals
41
Total Attendance
3,489,778
Average Crowd
17,449
Average Crowd (Reg. Season)
16,487
Highest Crowd
82,334
Highest Crowd (Reg. Season)
48,516
Lowest Crowd
6,478
Mean Scoreline
28-14
Median Scoreline
26-14
Highest Scoreline
44-32
Lowest Scoreline
6-4
Highest Team Score
Canterbury (60-14)
Average PPG

Ladder

 HomeAwayOverallStats
TeamPWLDFAPD PWLDFAPD PWLDByeFAPtsPDFPGAPGAtt%Def%
1. St Geo Illa1293-3251252001284-1931741924177-251829938+21921.5812.46
2. Penrith1293-3591961631266-286293-724159-264548934+15626.8820.38
3. Wests Tigers1293-273218551266-264285-2124159-253750334+3422.3820.96
4. Gold Coast1284-274221531275-246277-3124159-252049834+2221.6720.75
5. Melbourne1293-3041721321257-185191-6241410-248936332+12620.3815.13
6. Warriors1275-260205551275-279281-2241410-253948632+5322.4620.25
7. Sydney1266-28327491284-27623640241410-255951032+4923.2921.25
8. Canberra1275-306233731266-193260-67241311-249949330+620.7920.54
9. Manly1275-295216791257-250294-44241212-254551028+3522.7121.25
10. Souths1284-315241741239-269326-57241113-258456726+1724.3323.63
11. Brisbane1257-286272141266-222263-41241113-250853526-2721.1722.29
12. Newcastle1266-297243541248-202326-124241014-249956924-7020.7923.71
13. Parramatta1257-224240-161257-189251-62241014-241349124-7817.2120.46
14. Canterbury1248-278259191257-216280-6424915-249453922-4520.5822.46
15. Cronulla1248-165263-981239-189346-15724717-235460918-25514.7525.38
16. North QLD1248-237269-3212111-188398-21024519-242566714-24217.7127.79

Playoffs/Finals

To view more info on a match, click the View button.
Qualif Final Sep 10th Gold Coast 28 Warriors 16 T. Archer, G. Badger Skilled Park 27,026 View
Qualif Final Sep 11th Wests Tigers 15 Sydney 19 M. Cecchin, S. Hayne SFS 33,315 View
Qualif Final Sep 11th Penrith 22 Canberra 24 S. Lyons, B. Cummins CUA Stadium 16,668 View
Qualif Final Sep 12th St Geo Illa 28 Manly 0 J. Robinson, J. Maxwell WIN Jubilee 15,574 View
Semi Final Sep 17th Canberra 24 Wests Tigers 26 T. Archer, J. Maxwell Canberra Stadium 26,476 View
Semi Final Sep 18th Sydney 34 Penrith 12 S. Hayne, B. Cummins SFS 23,459 View
Prelim Final Sep 24th Gold Coast 6 Sydney 32 T. Archer, J. Maxwell Suncorp 44,787 View
Prelim Final Sep 25th St Geo Illa 13 Wests Tigers 12 S. Hayne, B. Cummins ANZ 71,212 View
Grand Final Oct 3rd St Geo Illa 32 Sydney 8 T. Archer, S. Hayne ANZ 82,334 View

 

Team Stats (includes Cup/Tour matches)

Team Name Position W L D Pts For Pts Ag. Coach(es) Captain(s) Top Tryscorer(s) Top Pointscorer(s) Home Venue(s) Home Crowd Avg Extra Info
Brisbane Broncos 11th 11 13 0 508 535 Henjak Lockyer, Parker 20 - Folau 142 -Parker Suncorp
Canberra Raiders 8th 14 12 0 547 541 Furner Tongue, Campese 16 - Vidot 126 -Croker Canberra Stadium Qualifying Final
Canterbury Bankstown Bulldogs 14th 9 15 0 494 539 Moore Ryan 15 - Barba 170 -Goodwin ANZ
Cronulla Sutherland Sharks 15th 7 17 0 354 609 Stuart, Flanagan Barrett, Douglas, Covell 8 - Gardner 54 -Covell, Gardner Toyota
Gold Coast Titans 4th 16 10 0 554 546 Cartwright Prince, Bailey 12 - Gordon 151 -Prince Skilled Park Prelim Final
Manly Warringah Sea Eagles 9th 12 13 0 545 538 Hasler Lyon, King 16 - Williams 182 -Lyon Brookvale Qualifying Final
Melbourne Storm 5th 15 10 0 507 373 Bellamy Smith, Cronk, Blair 11 - Inglis 116 -Smith AAMI World Club Challenge
Newcastle Knights 12th 10 14 0 499 569 Stone Simpson, Gidley, Tolar, Mullen 21 - Uate 134 -Gidley EnergyAustralia
North Queensland Cowboys 16th 5 19 0 425 667 Henry Thurston, Scott, Payne 12 - Tonga 95 -Thurston Dairy Farmers Wooden Spoon
Parramatta Eels 13th 10 14 0 413 491 Anderson Cayless, Hindmarsh 11 - Inu, Hayne 155 -Burt Parramatta
Penrith Panthers 2nd 15 11 0 679 547 Elliott Civoniceva, Elford, Lewis, Waterhouse 17 - Coote 270 -Gordon CUA Stadium Qualifying Final
St George Illawarra Dragons 1st 21 7 1 645 351 Bennett Hornby, Young, Cooper 20 - Morris 197 -Soward WIN Jubilee (6), WIN (5) Premiers, Anzac Cup
South Sydney Rabbitohs 10th 11 13 1 610 593 Lang Asotasi, Stuart 16 - Merritt 128 -Luke ANZ
Sydney Roosters 7th 17 12 0 658 603 Smith Anasta, Minichiello 21 - Kenny-Dowall 255 -Carney SFS Runners Up
Warriors 6th 14 11 0 555 514 Cleary Luck, Mannering, Tate 20 - Vatuvei 188 -Maloney Mt Smart Qualifying Final
Wests Tigers 3rd 16 11 0 590 559 Sheens Farah 18 - Tuqiri 203 -Marshall Campbelltown (4), Leichhardt (4), SFS (3) Prelim Final