NSWRFL 1958

Stats

Premiers
St George 
Minor Premiers
St George 
No. Of Teams
10
No. Of Games
99
No. Of Players
245
Top Tryscorer
Edmund Lumsden (18)
Top Pointscorer
Harry Bath (225)

Ladder

 HomeAwayOverall
TeamPWLDFAPD PWLDFAPD PWLDFAPtsPD
1. St George99--30390+213972-17797+8018162-48018732+293
2. Western Suburbs972-243110+133954-136153-1718126-37926324+116
3. Manly971118398+85945-108153-4518116129125123+40
4. Balmain963-147128+19945-107145-3818108-254273* 20-19
  Newtown945-128111+17963-169141+2818108-297252* 20+45
6. North Sydney945-148138+10954-131184-531899-27932218-43
7. Eastern Suburbs963-166102+64927-78150-7218810-24425216-8
8. South Sydney945-125174-49927-121217-9618612-24639112-145
9. Canterbury927-94118-249261113158-451841312072769-69
10. Parramatta936-103170-679-9-99242-14318315-2024126-210

* Balmain, Newtown were involved in playoffs to determine their final position.

  • Total games played: 91
  • Total points scored: 2,898
  • Average points per game: 31.85
  • Best attack: St George Dragons (26.67 ppg - 167.47%)
  • Best defense: St George Dragons (10.39 ppg - 65.24%)
  • Worst attack: Parramatta Eels (11.22 ppg - 70.46%)
  • Worst defense: Parramatta Eels (22.89 ppg - 143.74%)

Team Stats (includes Cup/Tour matches)

Team Name Position W L D Pts For Pts Ag. Coach Top Tryscorer(s) Top Pointscorer(s) Home Venue(s) Home Crowd Avg Extra Info
Balmain Tigers 4th 13 10 0 355 349 John O'TOOLE 7 - Des HORNE 148 -Keith BARNES Leichhardt (6)
Redfern (1)
Sports Ground (1)
10,082 Prelim Final
Canterbury Bankstown 9th 4 13 1 207 276 Cec COOPER 5 - Ray GARTNER 86 -Bill PETLEY Belmore 4,328
Eastern Suburbs 7th 8 10 0 244 252 David BROWN 16 - Brian ALLSOP 76 -Barry O'CONNELL Sports Ground 12,092
Manly Warringah Sea Eagles 3rd 11 8 1 311 295 Kenneth ARTHURSON 9 - Ray RITCHIE 148 -Ronald WILLEY Brookvale 5,836 Minor Semi
Newtown Jets 5th 10 9 0 301 267 Herbert POOLE 12 - Kevin CONSIDINE 124 -Gordon CLIFFORD Henson 6,151 Playoff
North Sydney 6th 9 9 0 279 322 Trevor ALLAN 10 - Brian CARLSON 146 -Brian CARLSON North Sydney 7,894
Parramatta Eels 10th 3 15 0 202 412 Rupert RAYNER 7 - Raymond PRESTON 58 -Ken STUBBS Cumberland 4,719 League Wooden Spoon
St George Dragons 1st 20 4 0 592 315 Kenneth KEARNEY 18 - Edmund LUMSDEN 225 -Harry BATH Kogarah 7,992 Premiers
South Sydney Rabbitohs 8th 6 12 0 246 391 Clive CHURCHILL 8 - Ian MOIR 92 -Bernard PURCELL Redfern 10,087
Western Suburbs Magpies 2nd 14 8 0 465 323 Victor HEY 15 - Peter DIMOND 204 -Darcy RUSSELL Pratten (6)
Sports Ground (1)
7,186 Runners Up

Finals Results

To view more info on a match, click the View icon.
Aug 23rd Balmain 22 Manly 10 D. Lawler SCG 27,985 View
Aug 30th Western Suburbs 34 St George 10 D. Lawler SCG 38,857 View
Sep 6th St George 26 Balmain 21 D. Lawler SCG 39,132 View
Sep 13th St George 20 Western Suburbs 9 D. Lawler SCG 62,283 View