NSWRFL 1909

Stats

Premiers
South Sydney 
Minor Premiers
South Sydney 
No. Of Teams
8
No. Of Games
44
No. Of Players
232
Top Tryscorer
Tommy Anderson (11)
Top Pointscorer
Stanley Carpenter (47)

The finals system used was the same as in 1908. First played third in a knockout semi-final, and second played fourth in a knockout semi. The winners then played in a Final, and the team which was ahead on points (after adding finals wins to their regular season tally) was declared the winner. If both teams were even on points (which would have been the case if Balmain had won), a second final would be played.

South Sydney won the final over Balmain by forfeit.

Ladder

 HomeAwayOverall
TeamPWLDFAPD PWLDFAPD PWLDFAPtsPD
1. South Sydney55--12321+102541-8720+671091-2104118+169
2. Balmain541-5029+21541-8033+471082-1306216+68
3. Eastern Suburbs532-8969+20523-7872+61055-16714110+26
  Newcastle532-7434+40523-7059+111055-1449310+51
5. Glebe523-2495-71523-3864-261046-621598-97
6. Newtown52215443+11514-1964-4510361731077-34
7. North Sydney52215376-235-415181-30102621041576-53
8. Western Suburbs523-2771-445-4115101-8610271421725-130
  • Total games played: 40
  • Total points scored: 932
  • Average points per game: 23.30
  • Best attack: South Sydney Rabbitohs (21.00 ppg - 180.26%)
  • Best defense: South Sydney Rabbitohs (4.10 ppg - 35.19%)
  • Worst attack: Western Suburbs Magpies (4.20 ppg - 36.05%)
  • Worst defense: Western Suburbs Magpies (17.20 ppg - 147.64%)

Team Stats (includes Cup/Tour matches)

Team Name Position W L D Pts For Pts Ag. Coach Top Tryscorer(s) Top Pointscorer(s) Home Venue(s) Home Crowd Avg Extra Info
Balmain Tigers 2nd 10 2 0 160 78 Robert GRAVES 8 - Arthur HALLOWAY 30 -Joe REGENT Birchgrove * 1,733 Semi Final
Eastern Suburbs 3rd 5 7 0 183 171 - 7 - Daniel FRAWLEY 41 -Arthur SURRIDGE RAS Showground * 1,425 Semi Final
Glebe 5th 4 6 0 62 159 - 3 - Alex BURDON 14 -Richard MORONEY Wentworth 350
Newcastle 4th 5 7 0 144 133 - 9 - William BAILEY 47 -Stanley CARPENTER Newcastle * 3,000 Semi Final
Newtown Jets 6th 3 6 1 73 107 - 4 - F MUNNERY 17 -Frank CHEADLE   0
North Sydney 7th 2 6 2 104 157 - 5 - Aney MORRIS 17 -Selby McFARLANE   0
South Sydney Rabbitohs 1st 11 1 0 250 41 - 11 - Tommy ANDERSON 43 -Arthur CONLIN RAS Showground * 1,025 Premiers
Western Suburbs Magpies 8th 2 7 1 42 172 - 2 - J SPEARS
Claude McFADYEN
8 -Bill MEDCALF
J SPEARS
  0 League Wooden Spoon

Finals Results

To view more info on a match, click the View icon.
Aug 14th Balmain 15 Eastern Suburbs 8 A. Farrow Wentworth 3,000 View
Aug 14th South Sydney 20 Newcastle 0 A. Ballerum RAS Showground 1,200 View