ARL 1996

Stats

Premiers
Manly 
Minor Premiers
Manly 
No. Of Teams
20
No. Of Games
232
No. Of Players
620
Top Tryscorer
Noa Nadruku (21)
Top Pointscorer
Jason Taylor (238)

Ladder

 HomeAwayOverallStats
TeamPWLDFAPD PWLDFAPD PWLDFAPtsPDFPGAPGAtt%Def%
1. Manly1111--361882731174-1881038522184-5491913635824.958.68
2. Brisbane1082-3301331971192-27713014721174-6072633434428.9012.52
3. North Sydney1191134611922711641252206462215525983253227327.1814.77
4. Sydney City118212761501261174-245171742215615213213120023.6814.59
5. Cronulla11101-2129311910442187175122114523992683013119.0012.76
6. Canberra1082-31012818211551228256-282113715383842715425.6218.29
7. St George10631229162671165-21419816211281443360* 278321.1017.14
8. Western Suburbs11821225182431147-169252-8322129139443425-4017.9119.73
9. Newcastle10631227142851147-189246-572110101416388* 232819.8118.48
10. Canterbury1174-227184431046-148194-46211110-37537822-317.8618.00
11. Auckland1174-248174741037-164253-89211011-412427* 22-1519.6220.33
12. Sydney Tigers1165-181238-571156-138221-83221111-31945922-14014.5020.86
13. Parramatta1064-2141615311371190254-64219111404415* 21-1119.2419.76
14. Illawarra1165-239176631129-164268-10422814-40344416-4118.3220.18
15. Penrith1146124624241037-117222-10521713136346415-10117.2922.10
16. Western Reds11461186188-21028-127232-10521614131342013-10714.9020.00
17. North Queensland1046-118211-931129-170432-26221615-28864312-35513.7130.62
18. Gold Coast1129-172233-6111371187288-10122516135952111-16216.3223.68
19. South Sydney1138-204274-7011281110360-25022516131463411-32014.2728.82
20. South Queensland1129-118288-1701019-102208-10621318-220496* 8-27610.4823.62

* St George awarded 2 competition points for Western Reds forfeiting in round 1
Newcastle awarded 2 competition points for Cronulla forfeiting in round 1
Auckland awarded 2 competition points for Brisbane forfeiting in round 1
Parramatta awarded 2 competition points for Penrith forfeiting in round 1
South Queensland awarded 2 competition points for Canberra forfeiting in round 1

Finals Results

To view more info on a match, click the View button.
Qualif Final Sep 6th Cronulla 20 Western Suburbs 12 D. Manson Parramatta 22,433 View
Qualif Final Sep 7th Brisbane 16 North Sydney 21 E. Ward Suncorp 25,983 View
Qualif Final Sep 7th St George 16 Canberra 14 K. Jeffes SFS 28,185 View
Qualif Final Sep 8th Manly 16 Sydney City 14 P. McBlane SFS 31,327 View
Semi Final Sep 14th Cronulla 22 Brisbane 16 K. Jeffes SFS 27,665 View
Semi Final Sep 15th St George 36 Sydney City 16 D. Manson SFS 37,858 View
Prelim Final Sep 21st St George 29 North Sydney 12 K. Jeffes SFS 37,779 View
Prelim Final Sep 22nd Manly 24 Cronulla 0 D. Manson SFS 40,525 View
Grand Final Sep 29th Manly 20 St George 8 D. Manson SFS 40,985 View

 

Team Stats (includes Cup/Tour matches)

Team Name Position W L D Pts For Pts Ag. Coach(es) Captain(s) Top Tryscorer(s) Top Pointscorer(s) Home Venue(s) Home Crowd Avg Extra Info
Auckland Warriors 11th 10 11 0 412 427 Monie Alexander 10 - Kirwan 120 -Ngamu Ericsson 20,126
Brisbane Broncos 2nd 17 6 0 639 306 Bennett Walters, Langer 19 - Renouf 146 -Carne ANZ 23,712 Qualifying Final
Canberra Raiders 6th 13 8 1 552 400 Sheens Daley 21 - Nadruku 144 -Furner Bruce 10,440 Qualifying Final
Canterbury Bankstown Bulldogs 10th 11 10 0 375 378 Anderson Gillies 9 - Silva 146 -Halligan Belmore 7,544
Cronulla Sutherland Sharks 5th 16 6 2 441 320 Lang Ettingshausen 13 - Ettingshausen 150 -Rogers Shark Park 10,515 Prelim Final
Gold Coast Chargers 18th 5 16 1 359 521 Economidis Watson 8 - Oudenryn 107 -Hurst Carrara 7,126
Illawarra Steelers 14th 8 14 0 403 444 McMahon Cross 14 - Wishart 160 -Wishart Steelers 7,434
Manly Warringah Sea Eagles 1st 21 4 0 609 213 Fulton Toovey, Ridge 20 - Menzies 165 -Ridge Brookvale 12,519 Premiers
Newcastle Knights 9th 10 10 1 416 388 Reilly Harragon, Johns 9 - Grogan, Beauchamp 142 -Johns Marathon 17,475
North Queensland Cowboys 17th 6 15 0 288 643 Lowe Vowles 8 - Tassell, Loomans 49 -Howarth Stockland 19,366
North Sydney Bears 3rd 16 6 2 631 370 Louis Taylor 15 - Ikin 238 -Taylor North Sydney 10,963 Prelim Final
Parramatta Eels 13th 9 11 1 404 415 Hilditch Johnston, Pay 8 - Mahon, Lawler 136 -Lawler Parramatta 11,113
Penrith Panthers 15th 7 13 1 363 464 Simmons - 9 - Beckett 162 -Girdler Penrith 5,351
St George Dragons 7th 15 9 1 532 422 Waite Coyne 11 - Bell, Brunker 176 -Bartrim Kogarah 11,167
South Queensland Crushers 20th 3 18 0 220 496 Lindner Gillmeister 5 - Weston 26 -Mackay Suncorp 13,016 Wooden Spoon
South Sydney Rabbitohs 19th 5 16 1 314 634 Shine Field, Salvatori 9 - Mellor 72 -Field SFS (8), Redfern (3) 5,031
Sydney City Roosters 4th 15 8 1 551 373 Gould Garlick, Fittler 15 - Junee 182 -Cleary SFS 17,060 Qualifying Final
Sydney Tigers 12th 11 11 0 319 459 Pearce Stains, Hanley, Sironen 8 - Kennedy 82 -Herron Parramatta 5,703
Western Reds 16th 6 14 1 313 420 Mulholland Geyer 9 - Rodwell 125 -O'Neill WACA 8,262
Western Suburbs Magpies 8th 12 10 1 406 454 Raudonikis Coleman, Langmack 9 - Willis 129 -Leeds Campbelltown 6,964 Qualifying Final