NSWRFL 1966

Stats

Premiers
St George 
Runners Up
Balmain 
Minor Premiers
St George 
Wooden Spoon
Eastern Suburbs 
Top Tryscorer
Ken Irvine (13)
Top Pointscorer
Bob Lanigan (185)
No. Of Teams
10
No. Of Games
95
No. Of Players
264
No. Of Tries
445
No. Of Goals
688
No. Of F.Goals
2
Total Attendance
1,293,261
Average Crowd
13,613
Average Crowd (Reg. Season)
12,245
Highest Crowd
61,129
Highest Crowd (Reg. Season)
55,934
Lowest Crowd
2,400
Mean Scoreline
19-9
Median Scoreline
19-10
Highest Scoreline
0-53
Lowest Scoreline
7-3
Highest Team Score
Manly (53-0)
Average PPG
31.57

Ladder

 HomeAwayOverallStats
TeamPWLDFAPD PWLDFAPD PWLDFAPtsPDFPGAPGAtt%Def%
1. St George972-16683839621165739218134133115627+17518.398.67
2. Balmain981-1578968945-122114818126-27920324+7615.5011.28
3. Manly972-1638875945-1851681718117-34825622+9219.3314.22
4. Newtown954-139140-1954-1221091318108-261249* 20+1214.5013.83
  Western Suburbs1073-1351314835-93110-1718108-228241* 20-1312.6713.39
6. Parramatta943212010416945-116128-121888223623218+413.1112.89
  Souths963-16610462936-97124-271899-26322818+3514.6112.67
8. Canterbury853-1039851037-141197-5618810-24429516-5113.5616.39
9. North Sydney963-167138299171115175-6018710128231315-3115.6717.39
10. Eastern Suburbs9-9-86242-1569-9-61204-14318-18-1474460-2998.1724.78
  • Newtown, Western Suburbs were involved in playoffs to determine their final position.

Playoffs/Finals

To view more info on a match, click the View button.
Playoff Aug 23 Newtown 20 Western Suburbs 5 B. Kelly Sports Ground 10,724 View
Minor Semi 27 Manly 10 Newtown 9 C. Pearce SCG 31,803 View
Major Semi Sep 3 St George 10 Balmain 2 C. Pearce SCG 46,531 View
Prelim Final 10 Balmain 8 Manly 5 C. Pearce SCG 39,461 View
Grand Final 17 St George 23 Balmain 4 C. Pearce SCG 61,129 View

 

Team Stats

Team Name Position W L D Pts For Pts Ag. Coach(es) Captain(s) Top Tryscorer(s) Top Pointscorer(s) Home Venue(s) Home Crowd Avg Extra Info
Balmain Tigers 2nd 12 6 0 279 203 Bath Barnes, Provan, Boland 7 - Browne, Mara 134 -Barnes Leichhardt 12,225 Runners Up
Canterbury Bankstown 8th 8 10 0 244 295 Pearman Taylforth, Pearman 6 - Greaves 102 -Taylforth Belmore 10,666
Eastern Suburbs 10th 0 18 0 147 446 Holcroft Barnes, McMullen, Saddler, Ashcroft 9 - Junee 65 -Barnes Sports Ground 5,904 Wooden Spoon
Manly Warringah Sea Eagles 3rd 11 7 0 348 256 O'Connell Day, Stanton, Jones 11 - Tennant 173 -Batty Brookvale 6,080 Prelim Final
Newtown 4th 10 8 0 261 249 Poole Quinn, Graham, Moore, Wilson 8 - Moore, Quinn 185 -Lanigan Henson 5,576 Minor Semi
North Sydney Bears 9th 7 10 1 282 313 Griffiths Griffiths, Wilson 13 - Irvine 113 -Griffiths North Sydney 8,250
Parramatta Eels 6th 8 8 2 236 232 Thornett Thornett, Thornett, Lynch, Hambly 10 - Pickup 59 -Stacker Cumberland 12,955
St George Dragons 1st 13 4 1 331 156 Walsh Walsh, Raper, Clay 11 - King 126 -Langlands Kogarah 12,412 Premiers
South Sydney Rabbitohs 7th 9 9 0 263 228 Purcell Lisle, Jones, Moses 11 - Cleary 84 -Simms Redfern 10,619 Preseason Cup
Western Suburbs Magpies 5th 10 8 0 228 241 Kelly Kelly, McGuinness, Meaney, Dimond 10 - Mowbray 85 -Barsley Pratten 5,944