NSWRFL 1960

Like us on Facebook Like us on Facebook

Follow us on Twitter Follow us on Twitter

Join us on our forums Jump on the forums

Stats

Premiers
St George 
Minor Premiers
St George 
No. Of Teams
10
No. Of Games
98
No. Of Players
253
Top Tryscorer
Reg Gasnier (25)
Top Pointscorer
Brian Graham (193)
Easts, Wests, Balmain and Canterbury all finished in equal second place. On the Tuesday following the final round, the four teams played in a double header. The winners would play each other to determine second and third place, while the losers would play off for the fourth place in the finals. This resulted in Wests finishing second, Easts third, Canterbury fourth and Balmain was relegated to fifth place.

Ladder

 HomeAwayOverall
TeamPWLDFAPD PWLDFAPD PWLDFAPtsPD
1. St George99--28083+197954-17693+8318144-45617628+280
2. Western Suburbs981-227122+105936-123176-5318117-350298* 22+52
  Eastern Suburbs963-13181+50954-133140-718117-264221* 22+43
  Canterbury963-126128-2954-123157-3418117-249285* 22-36
  Balmain954-161135+26963-125119+618117-286254* 22+32
6. Manly Warringah963-131104+27945-100113-1318108-23121720+14
7. North Sydney963-156121+35927-161236-7518810-31735716-40
8. Newtown936-126112+14936-125201-7618612-25131312-62
  South Sydney945-114111+3927-97145-4818612-21125612-45
10. Parramatta927-132249-1179-9-83204-12118216-2154534-238

* Western Suburbs, Balmain, Eastern Suburbs, Canterbury were involved in playoffs to determine their final position.

  • Total games played: 94
  • Total points scored: 2,949
  • Average points per game: 31.37
  • Best attack: St George Dragons (25.33 ppg - 161.49%)
  • Best defense: St George Dragons (9.78 ppg - 62.35%)
  • Worst attack: South Sydney Rabbitohs (11.72 ppg - 74.72%)
  • Worst defense: Parramatta Eels (25.17 ppg - 160.47%)

Team Stats

Team Name Position Extra Info W L D Pts For Pts Ag. Coach Top Tryscorer(s) Top Pointscorer(s) Home Venue(s) Home Crowd Avg
Balmain Tigers 5th Playoff 11 9 0 303 300 John O'TOOLE 15 - Robert MARA 122 -Keith BARNES Leichhardt
Sports Ground
9,910
Canterbury Bankstown 4th Minor Semi 12 9 0 287 328 Eddie BURNS 7 - Ray GARTNER 128 -Brian DAVIES Belmore
Sports Ground
6,419
Eastern Suburbs 3rd Runners Up 14 9 0 333 305 Dick DUNN 13 - Bob LANDERS 167 -Bob LANDERS Sports Ground 13,378
Manly Warringah Sea Eagles 6th 10 8 0 231 217 Kenneth ARTHURSON 8 - George HUGO 112 -Ronald WILLEY Brookvale 5,579
Newtown Jets 8th 6 12 0 251 313 Charles CAHILL 7 - Ray MONEY
Laurie McMAHON
122 -Kevin CONSIDINE Henson 4,109
North Sydney Bears 7th 8 10 0 317 357 Gregory HAWICK 16 - Kenneth IRVINE 108 -Brian CARLSON North Sydney 6,267
Parramatta Eels 10th Wooden Spoon 2 16 0 215 453 Rupert RAYNER 9 - Robin GAIR 56 -Keith GRIFFITHS Cumberland 4,297
St George Dragons 1st Premiers 16 4 0 518 189 Kenneth KEARNEY 25 - Reg GASNIER 193 -Brian GRAHAM Kogarah
Sports Ground
10,360
South Sydney Rabbitohs 9th 6 12 0 211 256 Denis DONOGHUE 10 - Eric SLADDEN 91 -Bernard PURCELL Redfern 9,762
Western Suburbs Magpies 2nd Prelim Final 13 9 0 418 366 Dudley BEGER 14 - Peter DIMOND 185 -Darcy RUSSELL Pratten
Sports Ground
9,889

Finals Results

To view more info on a match, click the View icon.
Aug 20th St George 31 Western Suburbs 7 C. Pearce SCG 38,407 View
Aug 21st Eastern Suburbs 16 Canterbury 9 D. Lawler Sports Ground 18,455 View
Aug 27th Eastern Suburbs 20 Western Suburbs 15 D. Lawler SCG 29,393 View
Sep 3rd St George 31 Eastern Suburbs 6 D. Lawler SCG 53,156 View

 

Last modified: Mon, 10 Dec 2018 09:19:52 +0000 (Sydney time)