NSWRFL 1911

Like us on Facebook Like us on Facebook

Follow us on Twitter Follow us on Twitter

Join us on our forums Jump on the forums

Stats

Premiers
Eastern Suburbs 
No. Of Teams
8
No. Of Games
59
No. Of Players
211
Top Tryscorer
Dave Garlick (13)
Top Pointscorer
Herbert Messenger (148)
This was the same finals system used in 1910, however a playoff was required to determine second place. After going level on points after the Final, Glebe and Easts had to play a deciding Final (no points were awarded for their playoff win).

Ladder

 HomeAwayOverall
TeamPWLDFAPD PWLDFAPD PWLDFAPtsPD
1. Glebe871-14429+115642-10059+4114113-2448822+156
2. Eastern Suburbs852110984+2564119942+5714932208126* 20+82
  South Sydney852110966+4364117651+2514932185117* 20+68
4. Newtown83329068+2263216452+121465315412015+34
5. Annandale835-77136-5962313648-121458111318411-71
6. North Sydney84319977+226-6-39132-93144911382099-71
  Western Suburbs------+014491116189-73144911161899-73
8. Balmain835-83117-346-6-47138-9114311-1302556-125

* Eastern Suburbs, South Sydney were involved in playoffs to determine their final position.

  • Total games played: 57
  • Total points scored: 1,321
  • Average points per game: 23.18
  • Best attack: Glebe (17.43 ppg - 150.39%)
  • Best defense: Glebe (6.29 ppg - 54.27%)
  • Worst attack: Annandale (8.07 ppg - 69.63%)
  • Worst defense: Balmain Tigers (18.21 ppg - 157.12%)

Team Stats

Team Name Position Extra Info W L D Pts For Pts Ag. Coach Top Tryscorer(s) Top Pointscorer(s) Home Venue(s) Home Crowd Avg
Annandale 5th 5 8 1 113 184 - 5 - Hugh NORMAN
Joseph NORMAN
28 -Hugh NORMAN RAS Showground
St Luke's
Wentworth
* 1,533
Balmain Tigers 8th Wooden Spoon 3 11 0 130 255 Robert GRAVES 7 - B WRIGHT 26 -John HICKEY Birchgrove 2,550
Eastern Suburbs 2nd Premiers 12 3 2 264 153 - 8 - Herbert MESSENGER
F STRICKLAND
148 -Herbert MESSENGER RAS Showground
Sports Ground
7,889
Glebe 1st Runners Up 11 5 0 261 121 - 13 - Dave GARLICK 46 -Roy ALGIE RAS Showground
Sports Ground
Wentworth
5,688
Newtown Jets 4th 6 5 3 154 120 - 6 - Vivian FARNSWORTH 27 -Wes GRAHAM Metters
RAS Showground
Wentworth
5,225
North Sydney 6th 4 9 1 138 209 - 7 - Thomas BERECRY 31 -A McFARLANE North Sydney 2,688
South Sydney Rabbitohs 3rd Playoff 9 4 2 195 140 - 11 - Arthur McCABE 35 -Arthur McCABE Metters
RAS Showground
Sports Ground
8,188
Western Suburbs Magpies 7th 4 9 1 116 189 - 4 - S WALL
Harry THOMPSON
30 -Bill MEDCALF   0

Finals Results

To view more info on a match, click the View icon.
Sep 9th Eastern Suburbs 22 Glebe 9 T. McMahon Snr RAS Showground 16,000 View
Sep 16th Eastern Suburbs 11 Glebe 8 T. McMahon Snr RAS Showground 20,000 View

 

Last modified: Mon, 12 Nov 2018 22:22:58 +0000 (Sydney time)