Third Division 2021

Stats

Premiers
 
Minor Premiers
Barrow 
No. Of Teams
35
No. Of Games
119
No. Of Players
369
Top Tryscorer
Rob Massam, Tee Ritson (22)
Top Pointscorer
Jack Miller (262)

Ladder

 HomeAwayOverall
TeamPWLDFAPD PWLDFAPD PWLDFAF%W%
1. Barrow98-1373106+267853-223169+54171331596275216.7376.47
2. Workington Town743-240162+788611231148+83151041471310151.9466.67
3. North Wales963-279202+77853-260208+5217116-539410131.4664.71
4. Keighley972-362161+2019441250224+26181161612385158.9661.11
5. Doncaster862-254175+799333218217+117953472392120.4152.94
6. Hunslet9432272197+759531292238+5418963564435129.6650.00
7. Rochdale8521278186+92936-227302-7517881505488103.4847.06
8. Coventry945-248288-40826-157244-8717611-40553276.1335.29
9. London9171188297-109927-184308-12418314137260561.4916.67
10. West Wales9-81128378-2509-9-110564-45418-17123894225.27
  • Total games played: 86
  • Total points scored: 4,774
  • Average points per game: 55.51
  • Best attack: Barrow Raiders (35.06 ppg - 126.32%)
  • Best defense: Barrow Raiders (16.18 ppg - 58.30%)
  • Worst attack: West Wales Raiders (13.22 ppg - 47.63%)
  • Worst defense: West Wales Raiders (52.33 ppg - 188.54%)

Finals Results

To view more info on a match, click the View button.
Qualif Final Sep 18th North Wales 14 Keighley 28 M. Smaill Zip World 488 View
Sep 19th Doncaster 31 Hunslet 10 N. Bennett Keepmoat 547 View
Semi Final Sep 26th Workington Town 18 Keighley 16 M. Griffiths Derwent Park 1,221 View
Semi Final Sep 26th North Wales 34 Doncaster 48 T. Grant Zip World 432 View
Prelim Final Oct 3rd Keighley 26 Doncaster 28 T. Grant Cougar 1,128 View
Final Oct 10th Workington Town 36 Doncaster 12 T. Grant Derwent Park 2,997 View

 

Team Stats (includes Cup/Tour matches)

Team Name Position W L D Pts For Pts Ag. Coach(es) Captain(s) Top Tryscorer(s) Top Pointscorer(s) Home Venue(s) Home Crowd Avg Extra Info
Barrow Raiders 1st 13 4 1 602 295 Crarey Stack 22 - Ritson 113 -Dallimore Craven Park (6), Prestige Stadium (3) * 2,002
Coventry Bears 8th 6 11 0 405 532 Squires Scott 8 - Coates, Scott 137 -Coates Butts Park Arena * 277
Doncaster RLFC 5th 12 6 3 591 498 Horne Beharrell 11 - Beharrell, Tali 179 -Beharrell Keepmoat * 904
Hunslet Hawks 6th 9 7 3 574 466 Thornton Brambani 14 - Chrimes 100 -Brambani South Leeds * 480
Keighley Cougars 4th 12 9 1 692 469 Lovegrove Kesik 14 - Miller 262 -Miller Cougar * 803 Prelim Final
London Skolars 9th 3 14 1 372 605 Coleman Caro 10 - Juma 102 -Thorman New River * 300
North Wales Crusaders 3rd 11 8 0 587 486 Grady Ashall 22 - Massam 172 -Johnson Zip World * 553 Qualifying Final
Rochdale Hornets 7th 8 8 1 505 488 Calland Penkywicz 10 - Sheridan 52 -Jordan-Roberts Crown Oil Arena * 987
West Wales Raiders 10th 0 18 1 242 1000 Wood Chase 10 - Murphy 64 -Ramsey Llanelli * 232
Workington Town 2nd 12 4 1 525 338 Thorman Forber 18 - Holroyd 176 -Forber Derwent Park * 1,355