Cooperative Championship 1

Stats

No. Of Teams
10
No. Of Games
192
No. Of Players
168
Top Tryscorer
Gary Middlehurst (3)
Top Pointscorer
Paul Cooke (24)

Ladder

 HomeAwayOverallStats
TeamPWLDFAPD PWLDFAPD PWLDFAPtsPDFPGAPGAtt%Def%
1. Doncaster99--416136280963-3012119018153-7173473037039.8319.28
2. Barrow99--335140195954-2822433918144-6173832823434.2821.28
3. Workington981-378158220954-2391726718135-6173302628734.2818.33
4. Whitehaven972-325198127954-224223118126-5494212412830.5023.39
5. Rochdale963-24218260936-254280-261899-496462183427.5625.67
6. London953133224884927-226312-8618710155856015-231.0031.11
7. Oldham945-229255-269351236230618710146548515-2025.8326.94
8. North Wales945-250258-8936-210370-16018711-46062814-16825.5634.89
9. South Wales927-196316-120927-169364-19518414-3656808-31520.2837.78
10. Gateshead918-150376-2269-9-126448-32218117-2768242-54815.3345.78

Finals Results

To view more info on a match, click the View button.
Qualif Final Sep 9th Whitehaven 40 Rochdale 12 Recreation Gnd   View
Qualif Final Sep 9th Workington 34 Oldham 29 Derwent Park   View
Semi Final Sep 16th Doncaster 20 Barrow 22 Keepmoat   View
Semi Final Sep 16th Workington 26 Whitehaven 2 Derwent Park   View
Prelim Final Sep 23rd Doncaster 20 Workington 0 Keepmoat   View
Grand Final Sep 30th Doncaster 16 Barrow 13 Keepmoat   View

 

Team Stats (includes Cup/Tour matches)

Team Name Position W L D Pts For Pts Ag. Coach(es) Captain(s) Top Tryscorer(s) Top Pointscorer(s) Home Venue(s) Home Crowd Avg Extra Info
Barrow Raiders 2nd 16 6 0 698 467 Holt Harrison 2 - Larkin 8 -Larkin Craven Park * 1,340
Doncaster RLFC 1st 18 5 0 836 464 Miller - 2 - Waterman, Cooke 24 -Cooke Keepmoat * 639
Gateshead Thunder 10th 2 18 0 314 914 Neighbour Payne 2 - Neilson 8 -Neilson Gateshead * 206 Wooden Spoon
London Skolars 6th 7 11 1 584 603 Mbu - 1 - Price 4 -Price New River * 376
North Wales Crusaders 8th 8 12 0 492 736 Griffiths Moulsdale 2 - Massam 8 -Massam, Brennan Glynd┼Ár Uni RS * 1,040
Oldham 7th 9 12 1 542 623 Benson - 1 - Greenwood, McCully, Clarke, Gillam 8 -Dallimore Boundary * 0 Qualifying Final
Rochdale Hornets 5th 10 11 0 574 590 Stankevitch Wood 3 - Middlehurst 12 -Middlehurst Spotland * 359 Qualifying Final
South Wales Scorpions 9th 5 15 0 417 786 Clark Burke 2 - James 8 -James, Rooney Gnoll * 879
Whitehaven RLFC 4th 14 8 0 661 523 Gailer Doran 1 - Crellin, Rudd, Bauer 8 -Rudd Recreation Gnd * 643 Qualifying Final
Workington Town 3rd 15 7 0 683 403 Charlton - 1 - Rooney, Olstrom, Mossop 4 -Rooney, Olstrom, Mossop Derwent Park * 681 Prelim Final