Second Division 2011

Stats

Premiers
 
No. Of Teams
102
No. Of Games
217
No. Of Players
0
Top Tryscorer
Pat Richards, Jordan Turner, Sam Tomkins, Lee Briers (5)
Top Pointscorer
Lee Briers (76)

Ladder

 HomeAwayOverall
TeamPWLDFAPD PWLDFAPD PWLDFAPtsPD
1. Featherstone109-1474166+3081091-366182+18420181184034837+492
2. Leigh1091-404170+234109-1372198+17420181177636837+408
3. Batley1073-258164+941055-240242-220128-49840624+92
4. Sheffield1073-331254+771055-246234+1220128-57748824+89
5. Widnes1073-321228+9310451234304-7020118155553223+23
6. Halifax1064-335287+481046-234256-22201010-56954320+26
7. Barrow1064-272233+391037-255307-5220911-52754018-13
8. York City1037-212324-11210271204464-26020514141678811-372
9. Dewsbury10361255302-471019-158316-1582041514136189-205
10. Hunslet10271196282-861028-199348-1492041513956309-235
11. Toulouse1037-190266-761019-168397-22920416-3586638-305
  • Total games played: 110
  • Total points scored: 5,924
  • Average points per game: 53.85
  • Best attack: Featherstone Rovers (42.00 ppg - 155.99%)
  • Best defense: Featherstone Rovers (17.40 ppg - 64.62%)
  • Worst attack: Toulouse Olympique (17.90 ppg - 66.48%)
  • Worst defense: York City Knights (39.40 ppg - 146.33%)

Finals Results

To view more info on a match, click the View icon.
Qualif Final Sep 8th Batley 22 Halifax 32 Mount Pleasant   View
Qualif Final Sep 9th Sheffield 36 Widnes 20 Don Valley   View
Semi Final Sep 15th Featherstone 35 Leigh 20 Big Fellas   View
Semi Final Sep 18th Sheffield 50 Halifax 12 Don Valley   View
Prelim Final Sep 22nd Leigh 10 Sheffield 20 Leigh Sports   View
Grand Final Oct 2nd Featherstone 40 Sheffield 4 Big Fellas   View

 

Team Stats (includes Cup/Tour matches)

Team Name Position W L D Pts For Pts Ag. Coach Top Tryscorer(s) Top Pointscorer(s) Home Venue(s) Home Crowd Avg Extra Info
Barrow Raiders 7th 10 12 0 583 618 Nigel WRIGHT - - -- Craven Park * 0
Batley Bulldogs 3rd 13 10 0 602 476 Karl HARRISON 1 - Alex BROWN
Dane MANNING
Jason WALTON
6 -Paul HANDFORTH Mount Pleasant * 1,725 Qualifying Final
Dewsbury Rams 9th 5 16 1 513 668 Warren JOWITT 2 - Dominic BRAMBANI
Austin BUCHANAN
22 -Dominic BRAMBANI Tetley's * 692
Featherstone Rovers 1st 22 2 1 1043 458 Daryl POWELL 2 - Sam SMEATON 10 -Liam FINN Big Fellas * 775
Halifax RLFC 6th 12 12 0 723 667 Matt CALLAND 1 - Sean PENKYWICZ
Bob BESWICK
Sam BARLOW
Jim GANNON
Danny JONES
Frank WATENE
12 -Danny JONES The Shay * 3,365 Qualifying Final
Hunslet Hawks 10th 5 16 1 445 708 Paul MARCH - - 2 -Danny RATCLIFFE John Charles * 483
Leigh Centurions 2nd 19 4 1 890 469 Ian MILLWARD 1 - Tommy GOULDEN
Adam HIGSON
Stuart DONLAN
4 -Martyn RIDYARD
Adam HIGSON
Stuart DONLAN
Tommy GOULDEN
Leigh Sports * 1,660 Prelim Final
Sheffield Eagles 4th 16 10 0 795 622 Mark ASTON 3 - Quentin LAULU-TOGAGA'E 12 -Quentin LAULU-TOGAGA'E Don Valley * 350
Toulouse Olympique 11th 4 17 0 368 679 - - - -- Ernest-Argel├Ęs * 0
Widnes Vikings 5th 13 10 1 717 642 Denis BETTS 4 - Paddy FLYNN 32 -Steve TYRER Stobart * 3,387 Qualifying Final
York City Knights 8th 6 15 1 570 852 David WOODS 2 - Mark BARLOW 10 -Lee WATERMAN South Ryedale (10)
Huntington (1)
* 2,463