Second Division 2003

Like us on Facebook Like us on Facebook

Follow us on Twitter Follow us on Twitter

Join us on our forums Jump on the forums

Support us! Become a Rugby League Project Patron!

Stats

Premiers
 
No. Of Teams
11
No. Of Games
198
No. Of Players
251
Top Tryscorer
Alan Hunte (11)
Top Pointscorer
Paul Deacon (88)

Ladder

 HomeAwayOverall
TeamPWLDFAPD PWLDFAPD PWLDFAPtsPD
1. Salford98-1436128+3089621296166+13018142273229430+438
2. Leigh981-428140+288972-274169+10518153-70230930+393
3. Rochdale Hornets972-340201+139963-307276+3118135-64747726+170
4. Hull Kingston Rovers972-208145+63936-193228-3518108-40137320+28
5. Oldham9531251201+509261153299-1461879240450016-96
6. Whitehaven9531267162+1059-54176276-1001858544343815+5
7. Featherstone Rovers972-264182+829-9-123296-17318711-38747814-91
8. Doncaster9351256300-44936-173332-15918611142963213-203
9. Batley9441181225-44918-185318-13318512136654311-177
10. Dewsbury9171149331-182918-135420-2851821512847515-467
  • Total games played: 90
  • Total points scored: 4,795
  • Average points per game: 53.28
  • Best attack: Salford City Reds (40.67 ppg - 152.67%)
  • Best defense: Salford City Reds (16.33 ppg - 61.30%)
  • Worst attack: Dewsbury Rams (15.78 ppg - 59.23%)
  • Worst defense: Dewsbury Rams (41.72 ppg - 156.61%)

Team Stats (includes Cup/Tour matches)

Team Name Position Extra Info W L D Pts For Pts Ag. Coach Top Tryscorer(s) Top Pointscorer(s) Home Venue(s) Home Crowd Avg
Batley Bulldogs 9th 8 14 1 478 658 Paul STOREY 5 - Danny MAUN 50 -Barry EATON Mount Pleasant * 957
Dewsbury Rams 10th 3 16 1 324 811 Andy FISHER 3 - Michael WAINWRIGHT 20 -Danny WOOD Ram Stadium * 954
Doncaster Dragons 8th Semi Final 9 12 1 569 716 St John ELLIS 7 - Paul MANSSON 46 -Johnny WOODCOCK Keepmoat
Tattersfield
* 960
Featherstone Rovers 7th 9 12 0 451 554 Andy KELLY 5 - Danny SEAL 42 -Stuart DICKENS Lionheart * 1,539
Hull Kingston Rovers 4th Prelim Final 14 10 0 538 497 Steve LINNANE 5 - Alasdair McCLARRON 54 -Lynton STOTT Craven Park * 1,678
Leigh Centurions 2nd Runners Up 17 6 0 860 406 Paul TERZIS 7 - Damian MUNRO 38 -Pat WEISNER Hilton Park * 2,175
Oldham 5th Qualifying Final 8 11 2 472 586 John HARBIN 5 - Gavin DODD
Gareth BARBER
52 -Gareth BARBER Boundary * 1,402
Rochdale Hornets 3rd Semi Final 15 7 0 795 590 Martin HALL 7 - Paul SMITH 82 -Mick NANYN Spotland * 1,323
Salford City Reds 1st Runners Up 19 3 2 855 398 Karl HARRISON 11 - Alan HUNTE 74 -Chris CHARLES The Willows * 2,547
Whitehaven Warriors 6th Qualifying Final 6 10 5 553 530 Peter SMITH 4 - Steve WOOD 60 -Darren HOLT Recreation Gnd * 1,519

Finals Results

To view more info on a match, click the View icon.
Sep 14th Hull Kingston Rovers 38 Oldham 24 Craven Park   View
Sep 14th Rochdale Hornets 40 Whitehaven 38 Spotland   View
Sep 21st Doncaster 45 Batley 12 Keepmoat   View
Sep 21st Rochdale Hornets 26 Hull Kingston Rovers 30 Spotland   View
Sep 21st Salford 26 Leigh 18 The Willows   View
Sep 28th Leigh 42 Hull Kingston Rovers 12 Hilton Park   View
Oct 5th Leigh 14 Salford 31 Hilton Park   View
Oct 11th Batley 36 Sheffield Eagles 14 Mount Pleasant   View

 

Last modified: Tue, 11 Aug 2020 09:22:54 +0000 (Sydney time)