NSWRL 1990

Like us on Facebook Like us on Facebook

Follow us on Twitter Follow us on Twitter

Join us on our forums Jump on the forums

Support us! Become a Rugby League Project Patron!

Round 3

Results

Click on the View icon to view corresponding match page. Please note that you can click on teams, players, referees and venues in the list below, but the link colour has been removed in order to improve readability.

View  South Sydney 26 (P. Blake, D. Brown, M. Fenech, B. Longbottom, G. Lyons tries; C. Saab 3 goals) defeated Eastern Suburbs 12 (S. Georgallis, P. Vautin tries; D. Smith 2 goals) at Sydney Football Stadium.
Date: Fri, 30th March12:00 AM.   Scrums: South Sydney 11-9.   Penalties: South Sydney 13-11.   Referee: Tony Kelly.   Crowd: 12,747.
View  Canterbury 6 (D. Smith try; T. Lamb goal) defeated Canberra 2 (M. Meninga goal) at Bruce Stadium.
Date: Sat, 31st March12:00 AM.   Scrums: Canterbury 11-9.   Penalties: Canterbury 15-6.   Referee: Graeme West.   Crowd: 13,221.
View  Illawarra 41 (D. Currie 2, D. Moon 2, D. Delaney, M. Ebb, L. Morrissey tries; R. Wishart 6 goals; D. Currie field goal) defeated Gold Coast 6 (B. French try; P. Benson goal) at Seagulls Stadium.
Date: Sat, 31st March12:00 AM.   Scrums: Illawarra 14-5.   Penalties: Gold Coast 9-6.   Referee: Neil Almond.   Crowd: 3,171.
View  Balmain 18 (S. O'Brien 2, T. Brasher tries; I. McCann 3 goals) defeated Brisbane 16 (C. Johns, D. Shearer tries; D. Shearer 4 goals) at Leichhardt Oval.
Date: Sun, 1st April12:00 AM.   Scrums: Brisbane 7-2.   Penalties: Brisbane 12-10.   Referee: Graham Annesley.   Crowd: 13,062.
View  Cronulla 25 (J. Davidson, J. Docking, A. Ettingshausen tries; A. Wilson 6 goals; M. Speechley field goal) defeated St George 12 (M. Beattie, W. Fullerton-Smith tries; R. Walford 2 goals) at Caltex Field.
Date: Sun, 1st April12:00 AM.   Scrums: St George 12-9.   Penalties: St George 15-11.   Referee: Greg McCallum.   Crowd: 16,779.
View  Newcastle 34 (D. Boyd, M. Glanville, M. Hagan, A. Kemp, M. Sargent tries; A. Gordon 7 goals) defeated Western Suburbs 0 at Newcastle International Sports Centre.
Date: Sun, 1st April12:00 AM.   Scrums: Western Suburbs 5-3.   Penalties: Western Suburbs 10-2.   Referee: Bill Harrigan.   Crowd: 16,218.
View  Parramatta 11 (B. Kenny try; A. Fitzhenry 3 goals; P. Sterling field goal) defeated North Sydney 10 (K. Egan, D. Fairleigh tries; P. Conlon goal) at Parramatta Stadium.
Date: Sun, 1st April12:00 AM.   Scrums: North Sydney 8-6.   Penalties: Parramatta 12-7.   Referee: Geoff Weeks.   Crowd: 11,017.
View  Penrith 24 (A. McIndoe 2, G. Alexander, P. Smith tries; G. Alexander 4 goals) defeated Manly Warringah 10 (J. Jones, M. O'Connor tries; M. O'Connor goal) at Penrith Football Stadium.
Date: Sun, 1st April12:00 AM.   Scrums: Penrith 14-6.   Penalties: Penrith 8-7.   Referee: Eddie Ward.   Crowd: 11,083.

 

Last modified: Thu, 17 Oct 2019 08:41:23 +0000 (Sydney time)