NSWRFL 1966

Stats

Premiers
St George 
Minor Premiers
St George 
No. Of Teams
10
No. Of Games
99
No. Of Players
257
Top Tryscorer
Ken Irvine (13)
Top Pointscorer
Bob Lanigan (185)

Ladder

 HomeAwayOverall
TeamPWLDFAPD PWLDFAPD PWLDFAPtsPD
1. St George972-16683+83962116573+9218134133115627+175
2. Balmain981-15789+68945-122114+818126-27920324+76
3. Manly972-16388+75945-185168+1718117-34825622+92
4. Newtown954-139140-1954-122109+1318108-261249* 20+12
  Western Suburbs963-107113-6945-121128-718108-228241* 20-13
6. Parramatta9432120104+16945-116128-121888223623218+4
  South Sydney963-166104+62936-97124-271899-26322818+35
8. Canterbury954-121126-5936-123169-4618810-24429516-51
9. North Sydney963-167138+299171115175-6018710128231315-31
10. Eastern Suburbs9-9-86242-1569-9-61204-14318-18-1474460-299

* Newtown, Western Suburbs were involved in playoffs to determine their final position.

  • Total games played: 91
  • Total points scored: 2,644
  • Average points per game: 29.05
  • Best attack: Manly Warringah Sea Eagles (19.33 ppg - 133.08%)
  • Best defense: St George Dragons (8.67 ppg - 59.69%)
  • Worst attack: Eastern Suburbs (8.17 ppg - 56.25%)
  • Worst defense: Eastern Suburbs (24.78 ppg - 170.60%)

Finals Results

To view more info on a match, click the View button.
Minor Semi Aug 27th Manly 10 Newtown 9 C. Pearce SCG 31,803 View
Major Semi Sep 3rd St George 10 Balmain 2 C. Pearce SCG 46,531 View
Prelim Final Sep 10th Balmain 8 Manly 5 C. Pearce SCG 39,461 View
Grand Final Sep 17th St George 23 Balmain 4 C. Pearce SCG 61,129 View

 

Team Stats (includes Cup/Tour matches)

Team Name Position W L D Pts For Pts Ag. Coach(es) Captain(s) Top Tryscorer(s) Top Pointscorer(s) Home Venue(s) Home Crowd Avg Extra Info
Balmain Tigers 2nd 13 8 0 293 241 Bath Barnes 7 - Mara, Browne 134 -Barnes Leichhardt 12,225
Canterbury Bankstown 8th 8 10 0 244 295 Pearman - 6 - Greaves 102 -Taylforth Belmore 9,710
Eastern Suburbs 10th 0 18 0 147 446 Holcroft - 9 - Junee 65 -Barnes Sports Ground 5,904 Wooden Spoon
Manly Warringah Sea Eagles 3rd 12 8 0 363 273 O'Connell Day 11 - Tennant 173 -Batty Brookvale 6,080 Prelim Final
Newtown 4th 11 9 0 290 264 Poole Quinn 8 - Quinn, Moore 185 -Lanigan Henson 5,576 Minor Semi
North Sydney Bears 9th 7 10 1 282 313 Griffiths - 13 - Irvine 113 -Griffiths North Sydney 8,250
Parramatta Eels 6th 8 8 2 236 232 Thornett - 10 - Pickup 59 -Stacker Cumberland 12,955
St George Dragons 1st 15 4 1 364 162 Walsh Walsh 11 - King 126 -Langlands Kogarah 12,412 Premiers
South Sydney Rabbitohs 7th 9 9 0 263 228 Purcell - 11 - Cleary 84 -Simms Redfern 10,619
Western Suburbs Magpies 5th 10 9 0 233 261 Kelly - 10 - Mowbray 85 -Barsley Pratten 6,272 Playoff