NSWRFL 1952

Like us on Facebook Like us on Facebook

Follow us on Twitter Follow us on Twitter

Join us on our forums Jump on the forums

Stats

Premiers
Western Suburbs 
Minor Premiers
Western Suburbs 
No. Of Teams
10
No. Of Games
95
No. Of Players
273
Top Tryscorer
Peter O'Brien (20)
Top Pointscorer
Ronald Rowles (178)

Ladder

 HomeAwayOverall
TeamPWLDFAPD PWLDFAPD PWLDFAPtsPD
1. Western Suburbs9621182135+47981-149129+2018143133126429+67
2. St George972-197132+65963-180147+3318135-37727926+98
3. South Sydney972-19597+98954-14992+5718126-34418924+155
4. North Sydney972-223119+104945-161130+3118117-384249* 22+135
  Manly Warringah972-185113+72945-149148+118117-334261* 22+73
6. Balmain936-185129+56954-166127+3918810-35125616+95
7. Eastern Suburbs945-133184-51927-126213-8718612-25939712-138
  Newtown936-108151-43936-102190-8818612-21034112-131
9. Canterbury927-97153-569351117233-11618512121438611-172
10. Parramatta918-126201-75927-115222-10718315-2414236-182

* North Sydney, Manly Warringah were involved in playoffs to determine their final position.

  • Total games played: 91
  • Total points scored: 3,089
  • Average points per game: 33.95
  • Best attack: North Sydney (21.33 ppg - 125.66%)
  • Best defense: South Sydney Rabbitohs (10.50 ppg - 61.86%)
  • Worst attack: Newtown Jets (11.67 ppg - 68.75%)
  • Worst defense: Parramatta Eels (23.50 ppg - 138.44%)

Team Stats

Team Name Position Extra Info W L D Pts For Pts Ag. Coach Top Tryscorer(s) Top Pointscorer(s) Home Venue(s) Home Crowd Avg
Balmain Tigers 6th 8 10 0 351 256 Arthur PATTON 11 - Robert LULHAM 96 -Cecil JORGENSON Leichhardt * 0
Canterbury Bankstown 9th 5 12 1 214 386 Alby WHY 7 - Cec COOPER
Frank FLYNN
48 -Ronald WILLEY Belmore
Redfern
* 12,827
Eastern Suburbs 7th 6 12 0 259 397 Ernest NORMAN 7 - Billy REINHOLD 61 -Brian HORNE Pratten
Sports Ground
* 0
Manly Warringah Sea Eagles 5th Playoff 11 8 0 342 297 Wally O'CONNELL 9 - Jack LUMSDEN 178 -Ronald ROWLES Brookvale * 0
Newtown Jets 8th 6 12 0 210 341 Frank JOHNSTON 9 - Raymond PRESTON 106 -Gordon CLIFFORD Erskineville
Redfern
* 0
North Sydney 4th Runners Up 13 8 0 453 292 Ross McKINNON 20 - Peter O'BRIEN 81 -Peter DIVERSI North Sydney
Sports Ground
* 0
Parramatta Eels 10th Wooden Spoon 3 15 0 241 423 Vic HEY 9 - Mitchell WALLACE 76 -Bob HOBBS Cumberland * 0
St George Dragons 2nd Semi Final 13 6 0 386 300 Norman HAWKE 14 - Thomas RYAN 97 -Noel PIDDING Kogarah * 8,670
South Sydney Rabbitohs 3rd Grand Final Challenge 14 7 0 400 233 Rupert RAYNER 16 - John GRAVES 168 -John GRAVES Redfern
Sports Ground
* 0
Western Suburbs Magpies 1st Premiers 15 4 1 363 294 Tom McMAHON 14 - William CALLINAN 148 -George BAIN Pratten * 0

Finals Results

To view more info on a match, click the View icon.
Aug 30th South Sydney 18 Western Suburbs 10 J. O'Brien SCG 34,181 View
Sep 6th North Sydney 21 St George 9 G. Bishop SCG 41,976 View
Sep 13th South Sydney 26 North Sydney 12 J. O'Brien SCG 44,166 View
Sep 20th Western Suburbs 22 South Sydney 12 G. Bishop SCG 41,060 View

 

Last modified: Tue, 11 Dec 2018 05:14:45 +0000 (Sydney time)