NSWRFL 1909

Like us on Facebook Like us on Facebook

Follow us on Twitter Follow us on Twitter

Join us on our forums Jump on the forums

Stats

Premiers
South Sydney 
Minor Premiers
South Sydney 
No. Of Teams
8
No. Of Games
42
No. Of Players
232
Top Tryscorer
Tommy Anderson (11)
Top Pointscorer
Stanley Carpenter (47)

The finals system used was the same as in 1908. First played third in a knockout semi-final, and second played fourth in a knockout semi. The winners then played in a Final, and the team which was ahead on points (after adding finals wins to their regular season tally) was declared the winner. If both teams were even on points (which would have been the case if Balmain had won), a second final would be played.

South Sydney won the final over Balmain by forfeit.

Ladder

 HomeAwayOverall
TeamPWLDFAPD PWLDFAPD PWLDFAPtsPD
1. South Sydney66--16026+134431-5015+351091-2104118+169
2. Balmain651-7729+48431-5333+201082-1306216+68
3. Eastern Suburbs633-10393+10422-6448+161055-16714110+26
  Newcastle532-7434+40523-7059+111055-1449310+51
5. Glebe624-35107-72422-2752-251046-621598-97
6. Newtown52214545+0514-2862-3410361731077-34
7. North Sydney------+010262104157-53102621041576-53
8. Western Suburbs62313767-304-4-5105-10010271421725-130
  • Total games played: 40
  • Total points scored: 932
  • Average points per game: 23.30
  • Best attack: South Sydney Rabbitohs (21.00 ppg - 180.26%)
  • Best defense: South Sydney Rabbitohs (4.10 ppg - 35.19%)
  • Worst attack: Western Suburbs Magpies (4.20 ppg - 36.05%)
  • Worst defense: Western Suburbs Magpies (17.20 ppg - 147.64%)

Team Stats

Team Name Position Extra Info W L D Pts For Pts Ag. Coach Top Tryscorer(s) Top Pointscorer(s) Home Venue(s) Home Crowd Avg
Balmain Tigers 2nd Semi Final 9 2 0 145 70 Robert GRAVES 8 - Arthur HALLOWAY 30 -Joe REGENT Birchgrove * 1,733
Eastern Suburbs 3rd Semi Final 5 6 0 175 156 - 7 - Daniel FRAWLEY 41 -Arthur SURRIDGE RAS Showground * 1,740
Glebe 5th 4 6 0 62 159 - 3 - Alex BURDON 14 -Richard MORONEY Birchgrove
Wentworth
* 320
Newcastle 4th Semi Final 6 7 0 154 125 - 9 - William BAILEY 47 -Stanley CARPENTER Newcastle * 3,000
Newtown Jets 6th 3 6 1 73 107 - 4 - F MUNNERY 17 -Frank CHEADLE Birchgrove
RAS Showground
Wentworth
* 700
North Sydney 7th 2 6 2 104 157 - 5 - Aney MORRIS 17 -Selby McFARLANE   0
South Sydney Rabbitohs 1st Premiers 10 1 0 230 41 - 11 - Tommy ANDERSON 43 -Arthur CONLIN RAS Showground * 860
Western Suburbs Magpies 8th Wooden Spoon 2 7 1 42 172 - 2 - Claude McFADYEN
J SPEARS
8 -J SPEARS
Bill MEDCALF
RAS Showground
Wentworth
* 1,033

Finals Results

To view more info on a match, click the View icon.
Aug 14th Balmain 15 Eastern Suburbs 8 A. Farrow Wentworth 3,000 View
Aug 14th South Sydney 20 Newcastle 0 A. Ballerum RAS Showground 1,200 View

 

Last modified: Tue, 11 Dec 2018 19:59:47 +0000 (Sydney time)