NSWRFL 1908

Like us on Facebook Like us on Facebook

Follow us on Twitter Follow us on Twitter

Join us on our forums Jump on the forums

Stats

Premiers
South Sydney 
Minor Premiers
Eastern Suburbs, South Sydney 
No. Of Teams
9
No. Of Games
43
No. Of Players
235
Top Tryscorer
Horace Miller (15)
Top Pointscorer
Horace Miller (47)

In the finals system used in 1908, first played third in a knockout semi-final, and second played fourth in a knockout semi. The winners then played in a Final, and the team which was ahead on points (after adding finals wins to their regular season tally) was declared the winner. If both teams were even on points, a second final would be played.

Because both Easts and Souths were theoretically even on 20 points heading into the Final, South Sydney's win took them to 22 points, making them the winner.

Ladder

 HomeAwayOverall
TeamPWLDFAPD PWLDFAPD PWLDFAPtsPD
1. Eastern Suburbs77--16567+98211-1823-5981-1839018+93
  South Sydney761-15746+11122--377+30981-1945318+141
3. Glebe862-9060+3011--163+13972-1066316+43
4. North Sydney11--219+12853-13457+77963-1556614+89
5. Newcastle11--37-+37835-114116-2945-15111610+35
6. Balmain72416887-19211-1826-89351861139-27
7. Newtown4-4-2059-3951315089-399171701485-78
8. Cumberland (AUS)312-2067-475-5-18124-106817-38191* 4-153
  Western Suburbs2-2-1047-37716-37143-106918-471904-143

* Cumberland (AUS) deducted 2 competition points for not entering the competition until round 2 (hence they don't receive any points for a bye in round 1)

  • Total games played: 40
  • Total points scored: 1,030
  • Average points per game: 25.75
  • Best attack: South Sydney Rabbitohs (21.56 ppg - 167.46%)
  • Best defense: South Sydney Rabbitohs (5.89 ppg - 45.75%)
  • Worst attack: Cumberland (AUS) (4.75 ppg - 36.89%)
  • Worst defense: Cumberland (AUS) (23.88 ppg - 185.48%)

Team Stats

Team Name Position Extra Info W L D Pts For Pts Ag. Coach Top Tryscorer(s) Top Pointscorer(s) Home Venue(s) Home Crowd Avg
Balmain Tigers 6th 3 5 1 86 113 Robert GRAVES 4 - Robert GRAVES
Alf LATTA
32 -Alf LATTA   0
Cumberland (AUS) 8th 1 7 0 38 191 - 2 - Edwin BELLAMY 19 -Harold BLOOMFIELD   0
Eastern Suburbs 1st Runners Up 9 2 0 218 114 - 15 - Horace MILLER 47 -Horace MILLER   0
Glebe 3rd Semi Final 7 3 0 109 79 - 4 - Vic HARRIS 35 -Albert CONLON Wentworth 500
Newcastle 5th 4 7 0 169 161 - 8 - William BAILEY 36 -Stanley CARPENTER   0
Newtown Jets 7th 1 7 1 70 148 - 4 - John SCOTT 26 -John SCOTT   0
North Sydney 4th Semi Final 6 4 0 165 89 - 5 - Bill McCARTHY 32 -Harry GLANVILLE   0
South Sydney Rabbitohs 2nd Premiers 10 1 0 224 68 Arthur HENNESSY
Edward FRY
8 - Arthur BUTLER 46 -Arthur BUTLER   0
Western Suburbs Magpies 9th Wooden Spoon 1 8 0 47 190 - 2 - Raymond GORMLEY 13 -J HODGSON   0

Finals Results

To view more info on a match, click the View icon.
Aug 15th Eastern Suburbs 23 North Sydney 10 C. Hutchison RAS Showground 400 View
Aug 15th South Sydney 16 Glebe 3 E. Hooper Wentworth 1,200 View
Aug 29th South Sydney 14 Eastern Suburbs 12 C. Hutchison RAS Showground 4,000 View

 

Last modified: Sun, 16 Dec 2018 11:22:25 +0000 (Sydney time)